Astana - CFR Cluj 1-0. Oboseala şi-a spus cuvântul, campioana României a pierdut la limită în turul 1 preliminar al Ligii Campionilor galerie foto

Victoria formaţiei lui Dorin Rotariu a venit în repriza a doua, prin golul lui Postnikov.

Astana - CFR Cluj 1-0
A marcat: Postnikov 69'

Campioana României a inceput cu stangul primul tur preliminar al Champions League. Culio a avut cea mai mare ocazie a CFR-ului in prima repriza de la Astana.
Replica a venit rapid, prin Tomasov care a trimis si el putin pe langa. Titular si integralist la gazde, Dorin Rotariu a luftat din pozitie ideala si CFR a scapat fara gol primit pana in pauza.
Clujenii puteau marca la reluare, cand francezul Omrani a fost cat pe ce sa pacaleasca apararea Astanei.

Golul a venit la doua greseli uriase. Culio si Vinicius au gafat la o faza fixa din care Postnikov a facut 1-0 pentru Astana.

CFR a ratat incredibil egalarea pe final. Cu poarta, Omrani s-a grabit si a trimis din prima, pe langa.

Dorin Rotariu a incercat sa puna sare pe rana clujenilor, dar Arlauskis a fost pe faza si a scos spectaculos. S-a terminat 1-0 pentru Astana.

Astana:
Erik - Rukavina, Postnikov, Simunovic, Beysebekov - Logvinenko - Tomasov, Maevski, Sigurjonsson, Murtazayev - Rotariu
Rezerve: Mokin, Muzhikov, Mubele, Pertsukh, Janga, Shomko, Khizhnichenko

CFR Cluj: Arlauskis - Susic, Burcă, Vinicius, Camora - Culio, Hoban, Bordeianu - Deac, Omrani, Păun
Rezerve: Vâtcă, Sylla, Luis Aurelio, Mureşan, Peteleu, Rondon, Mailat

S-a terminat meciul.

Partida va fi prelungită cu cel puţin şase minute.

Min. 90: Ultima schimbare la CFR. A ieşit Bordeianu, a intrat Luis Aurelio.

Min. 86: Ocazie Astana! Rotariu şutează puternic, iar Arlauskis e nevoit să respingă în corner.

Min. 81: Ocazie uriaşă CFR! Mailat îi trimite excelent lui Omrani, poarta era goală, atacantul a pus latul, dar mingea a trecut agonizant pe lângă.

Min. 76: Dorin Rotariu greşeşte o pasă şi mingea ajunge la Mailat, care este liber undeva la 30-35 de metri faţă de poarta adversă, dar românul alege să şuteze de la distanţă. Mingea s-a dus peste poartă.

Min. 75: A doua schimbare la CFR. Dan Petrescu mută ofensiv, iese Hoban, intră Mario Rondon.

Min. 69: GOL Astana! Postnikov a marcat după ce mingea i-a trecut printre picioare lui Culio, iar Vinicius a deviat nefericit balonul.

Min. 65: Prima schimbare la CFR Cluj! Iese Păun, intră Mailat.

Min. 63: O nouă şansă pentru CFR! Camora i-a centrat în centrul careului lui Păun, dar acesta a trimis în blocaj.

Min. 54: Ocazie CFR! Omrani a fost aproape de a trimite mingea în poartă, dar arbitrul a acordat, oricum, fault în atac.

A început repriza a doua.

Pauză la Nur-Sultan. După prima repriză, tabela de marcaj indică egalitate, scor 0-0.

Min. 38: Oportunitate importantă pentru CFR! Deac a executat o lovitură liberă din apropierea careului de 16 metri, dar mingea a fost deviat în corner de zid.

Min. 25: Partida este întreruptă pentru câteva secunde pentru o pauză de hidratare.

Min. 18: Sigurjonsson şutează de la mare distanţă, Arlauskis nu prinde balonul şi Astana a beneficiat de o lovitură de colţ.

Min. 11: Ocazie CFR! Bâlbâială în apărarea gazdelor, dar Culio, din careu, nu reuşeşte să trimită mingea pe spaţiul porţii.

Min. 7 Ocazie CFR! Hoban prinde un şut puternic din afara careului, puţin peste bara transversală!

Min. 2 O primă acţiune ofensivă a clujenilor, finalizată cu un şut din afara careului al lui Păun, mult peste poartă însă.

Min. 1 A început meciul din Kazakhstan!

UPDATE 15:15 | CFR Cluj a anunţat echipa de start trimisă în teren de Dan Petrescu. Antrenorul campioanei României va evolua în următoarea formulă:

Campioana din Kazakhstan este în plin campionat şi tocmai ce şi-a învins principala contracandidată la titlu. Astana este lider şi o contribuţie importantă la această clasare o are şi Dorin Rotariu, cel care a reuşit 5 goluri în cele 18 meciuri jucate pentru kazahi. Echipa din capitala Kazakhstanului are patru participări consecutive în grupele cupelor europene, una în Champions League şi trei în Europa League. Avantajul mare al adversarilor campioanei României este că Astana nu va mai juca un meci de campionat între cele două duble manşe.

LIVE TEXT | Astana - CFR Cluj, preliminariile Ligii Campionilor, astăzi, ora 16:00

În schimb, trupa lui Dan Petrescu o va întâlni pe Poli Iaşi în prima etapă a noului sezon al Ligii I. Indiferent de rezultatul celor două partide din turul 1 prleiminar al Ligii Campionilor, CFR-ul nu va părăsi competiţiile continentale. Dacă se va impune o va întâlni pe Maccabi Tel Aviv, în Ligă, dacă va fi învinsă va ajunge în turul doi preliminar al Europa League, acolo unde se va duela cu Santa Coloma, din Andorra.

Afla mai multe despre: uefa champiosn leagueastanacfr clujrotariupetrescu