Aşteptarea a luat sfârşit. St Pauli a promovat în Bundesliga. Umilinţă maximă pentru Hamburg, marea rivală

Bundesliga

St Pauli a promovat în Bundesliga după 13 ani de aşteptare. Rivala Hamburg rămâne în eşalonul secund din fotbalul german.

St Pauli şi-a asigurat duminică promovarea în Bundesliga după ce a învins, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia VfL Osnabruck.

Umilinţă istorică în fotbalul german. Rivala locală a gigantului Hamburg a promovat în Bundesliga

St Pauli, echipa unui cartier din Hamburg, a promovat matematic în Bundesliga după 13 ani de la ultima prezenţă în elita fotbalului german.

Acum ai 50% pentru 24 luni reducere la abonamente la trecerea de pe PrePay. Oferta, la Orange

Formaţia antrenată de Fabian Hurzeler a condus cu 3-0 pe Osnabruck, după golurile marcate de Afolayan, în minutele 7 şi 58, şi de Nemeth, în minutul 68. Oaspeţii au marcat golul de onoare în minutul 90+1, dintr-un penalty.

Hamburg, gigantul club german, rămâne încă un an în liga a doua

Înaintea ultimei etape, St Pauli este lider în clasamentul 2 Bundesliga, cu 66 de puncte, iar pe locul secund este Kiel, cu 65 de puncte.

Ambele formaţii au promovat în Bundesliga, în timp ce ocupanta locului al treilea, Fortuna Dusseldorf, cu 60 de puncte, va merge în play-off-ul de promovare.

Acum ai nelimitat minute şi SMS, de la 3€/lună, abonament la portare. Oferta, la Orange

FC St Pauli a mai evoluat în Bundesliga în sezoanele 2001-02 şi 2010-11. În ambele ediţii a ocupat locul 18 şi a retrogradat la final de sezon.

Afla mai multe despre: st paulibundesligahamburg