Australian Open ziua 2 | România merge cu două jucătoare în turul 2. Moldoveanul Radu Albot surpriza zilei în turneul masculingalerie foto

Sporturi

Ana Bogdan (96) a pierdut surprinzător de uşor în faţa americancei Danielle Collins (40), scor 6-3 6-1.

România merge cu două jucătoare în turul 2 la Australian Open, Simona Halep şi Sorana Cîrstea. Din păcate alte 4 jucătoare din România au fost deja eliminate. Ana Bogdan (96) a pierdut surprinzător de uşor în faţa americancei Danielle Collins (40), scor 6-3 6-1.

Campioana de anul trecut, Sofia Kenin (4) merge mai departe după victoria în două seturi, 7-5 6-4, în faţa jucătoarei din Australia, Maddison Inglis (133). Victoria Azarenka (12) a pierdut surprinzător în faţa americancei Jessica Pegula (61) în două seturi, 7-5 6-4. Liderul mondial, Ashleigh Barty (1), a trecut în numai 44 de minute de jucătoarea Danka Kovinic (82) cu 6-0 6-0. Karolina Pliskova (6) a trecut şi ea repede, după numai 47 de minute, de Jasmine Paolini (95) după 6-0 6-2. Johanna Konta (13) s-a retras în momentul în care conducea cu 1-0 la seturi (6-4 0-2) din meciul cu Kaja Juvan (104). Maria Sakkari (20) a pierdut în decisiv cu Kristina Mladenovic (52), scor 6-2 0-6 6-3.

Surpriza zilei în turneul masculin a venit în meciul dintre Radu Albot (85) şi Bautista Agut (12). Jucătorul din Republica Moldova a câştigat în 4 seturi, 6-7 6-0 6-4 7-6. O altă mare surpriză o reprezintă eliminarea lui David Goffin (13). Acesta a pierdut în set decisiv în faţa jucătorului gazdă, Alexei Popyrin (113), beneficiar al unui wild card. Suedezul Mikael Ymer (95) a reuşit performanţa carierei eliminându-l pe Hubert Hurkacz (26) în set decisiv. Rafael Nadal (2) nu a avut emoţii în faţa lui Laslo Djere (56), scor 6-3 6-4 6-1. Un alt favorit, grecul Stefanos Tsitsipas (5) a trecut în numai 92 de minute de fostul jucător de top 10 ATP, Gilles Simon (66).

Mâine va juca Sorana Cîrstea (68) cu Petra Kvitova (9) după ora 4:00. Simona Halep (2) va juca după ora 10:00 cu Ajla Tomljanovic (72).