Australian Open ziua 4 | Campioana de anul trecut eliminată în turul 2 în doar 64 de minute de joc. Fognini - Caruso meciul zileigalerie foto

Sporturi

Mâine dimineaţă de la ora 2:00 are loc partida dintre Sorana Cîrstea (68) şi cehoaica Marketa Vondrousova (19). Simona Halep (2) va juca la aceeaşi oră la care făcut-o şi până acum (10:00) în faţa rusoaicei Veronika Kudermetova (32) pe Road Laver Arena.

În primul tur al probei de dublu feminin, perechea Simona Halep / Charlotte Pocz a pierdut în două seturi în faţa perechii australiene Arina Rodionova / Storm Sanders, scor 6-4 7-5. Irina Begu a făcut pereche la dublu cu Nadia Podoroska. Acestea au pierdut în set decisiv în faţa perechii Darja Jurak / Nina Stokjanovic, scor 6-0 5-7 6-2. Tot în primul tur la dublu feminin, perechea Mihaela Buzărnescu / Ankita Raina a pierdut clar în faţa perechii australiene Olivia Gadecki / Belinda Woolcock, 6-3 6-0. În proba de simplu masculin, perechea Horia Tecău / Marcelo Melo, favoriţi 7, s-a calificat mai departe după abandonul sârbilor Filip Krajinovic / Dusan Lajovic după numai 14 minute de joc la scorul de 3-0 în primul set pentru perechea româno-braziliană.

Surpriza zilei a venit din turneul fetelor. Campioana de anul trecut, americanca Sofia Kenin (4), a pierdut în numai 64 de minute în faţa estoniencei Kaia Kanepi (65), 6-3 6-2. Principala favorită de anul acesta, Ashleigh Barty (1), a învins-o pe Daria Gavrilova (387), scor 6-1 7-6.

În turneul masculin, unul dintre favoriţii turneului, grecul Stefanos Tsitsipas (5), a câştigat în set decisiv în faţa jucătorului gazdelor, Thanasis Kokkinakis (267), scor 6-7 6-4 6-1 6-7 6-4 după mai bine de 4 ore şi jumătate de joc. Meciul zilei a avut loc pe John Cain Arena. Italienii Fabio Fognini (16) şi Salvatore Caruso (78) s-au întânit într-un meci care a durat aproape 4 ore şi care a avut nevoie de un super tie-break. Favoritul 16 s-a impus în final cu 14-12 în decisiv după o minge de meci salvată. La final de meci cei doi sportivi italieni s-au certat pe marginea terenului preţ de câteva minute. Rafael Nadal (2) nu a avut emoţii în faţa lui Michael Mmoh (177), scor 6-1 6-4 6-2. Moldoveanul Radu Albot (85) s-a calificat în turul 3 după ce l-a învins pe jucătorul gazdă, Christopher O'Connell (121), în minim de seturi, 6-2 7-5 7-6. O surpirză mare a venit din partea americanului Mackenzie McDonald (192). Acesta l-a eliminat pe croatul Borna Coric (22) în 4 seturi, 6-4 6-2 4-6 6-4.