Australian Open ziua 7 | Simona Halep se califică în sferturi. Dominic Thiem eliminat de bulgarul Grigor Dimitrovgalerie foto

Sporturi

Simona Help (2) s-a impus în faţa celei care a învins-o anul trecut la Roland Garros, poloneza Iga Swiatek (15) după ce a pierdut primul set, scor 3-6 6-1 6-4. Românca va juca în sferturi cu Serena Williams (10).

Serena Williams (10) s-a calificat după un meci greu în faţa bielorusei Aryna Sabalenca (7), scor 6-2 2-6 6-4. Marketa Vondrousova (19) a pierdut surprinzător în doar 68 de minute la Su-Wei Hsieh (71). O altă favorită, Naomi Osaka (3), a trecut greu, în aprpoape 2 ore, de Garbine Muguruza (13), după 7-5 în decisiv.

Unul dintre marii favoriţi ai turneului în proba masculină, austriacul Dominic Thiem (3) a pierdut în numai 2 ore în faţa bulgarului Grigor Dimitrov (18), scor 6-4 6-4 6-0. Thiem a fost la un pas să fie eliminat în turul precedent unde a revenit de la 0-2 la seturi. Surpriza zilei vine de la rusul Aslan Karatsev (114). Acesta l-a eliminat în set decisiv în aproape 3 ore şi jumătate pe canadianul de culoare, Felix Auger (20) cu scorul de 3-6 1-6 6-3 6-3 6-4. Alexander Zverev (6) a trecut de sârbul Dusan Lajovic (23) în 3 seturi. Favoritul principal, Novak Djokovic (1), l-a învis pe Milos Raonic (14), după un meci lung de aproape 3 ore cu 7-6 4-6 6-1 6-4.

Mâine este programat meciul de dublu a lui Horia Tecău. Turneul de la Melbourne se desfăşoară în continuare fără spectatori după noi cazuri de coronavirsu depistate în Australia.