Avem două românce în „sferturi” la BRD Bucharest Open! Sorana, victorie în miez de noapte

Sorana Cîrstea, locul 57 WTA şi cap de serie 5, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului BRD Bucharest Open, joi noapte, învingând-o în turul doi pe sportiva belgiană Marina Zanevska, numărul 166 mondial, scor 6-2, 7-5.

Meciul a început la ora 23.30, programul zilei de joi fiind perturbat din cauza ploii. Cîrstea s-a impus într-o oră şi 16 minute, într-o confruntare disputată în mare parte pe ploaie.

“Vă mulţumesc că aţi stat până la ora asta şi le mulţumesc părinţilor copiilor de mingi că i-au lăsat până la ora asta. Sper să vă aduc în continuare bucurii”, a spus Sorana Cîrstea după meci.

Românca o va întâlni în sferturile de finală, vineri, pe favorita principală, letona Anastasija Sevastova, numărul 22 mondial. Tot în „sferturi” e calificată şi Mihaela Buzărnescu, care o va întâlni pe chinezoaica Wang Yafan.

“Sper ca astăzi să vă mai aduc o victorie”, a mai spus Cîrstea.

Participarea în sferturi la BRD Bucharest Open este recompensată cu 5.900 de dolari şi 60 de puncte WTA.

Afla mai multe despre: sorana cirsteabrd bucharest openteniswta