Barcelona, în sferturile Europa League. Xavi, gânduri despre trofeu: ”E greu de câştigat. Nu avem experienţa să jucăm aici”

Fotbal

Xavi a vorbit despre calificarea Barcelonei în sferturile de finală din Europa League.

FC Barcelona a ajuns între primele opt echipe din Europa League, după ce a trecut de Galatasaray, scor 2-1 la general.

Marcao a deschis scorul pentru Galatasaray, din pasa lui Cicâldău, dar Pedri şi Aubameyang au decis soarta ”dublei” în favoarea grupării catalane.

La capătul meciului de la Istanbul, Xavi a comentat calificarea echipei sale în faza următoare a competiţiei.

Antrenorul de 42 de ani a precizat că dubla manşă cu Galatasaray a fost una dificilă şi a fost bucuros de faptul că Barcelona a trecut de formaţia din Turcia.

Deşi Europa League este considerată o competiţie de nivel secund, Xavi a subliniat faptul că vrea să o câştige, iar acest fapt reprezintă unul dintre obiectivele principale ale noului proiect pe care l-a început la Barcelona.

”Am jucat cu personalitate şi am făcut un meci grozav. A fost o partidă dificilă, împotriva unei echipe care este atât de bună. S-au apărat foarte bine în faţa noastră, la fel ca în prima manşă.

Îmi felicit jucătorii că au câştigat pe un teren atât de complicat. Era foarte important să egalăm repede, după ce am primit golul. Am insistat, am fost calmi şi răbdători.

Nu avem experienţa să jucăm aici, dar suntem fericiţi. Suntem în sferturile de finală ale Europa League.

Chiar dacă lumea o consideră a competiţie de al doilea nivel, nu este deloc aşa. Aici sunt echipe bune şi e greu de câştigat. Este un punct de cotitură pentru acest proiect”, a declarat Xavi, conform Marca.

În weekend, Barcelona are un duel de foc în campionat. Formaţia pregătită de Xavi o va întâlni pe marea rivală Real Madrid, în ”El Clasico”, duminică, de la ora 22:00.

Tragerea la sorţi pentru sferturile Europa League va avea loc astăzi, de la ora 14:30. Cele două manşe ale competiţiei se vor disputa pe 7 şi 14 aprilie.

Afla mai multe despre: barcelonaeuropa leaguexavi