VIDEO | Barcelona s-a distrat cu Manchester United! Victorie la scor de neprezentare şi calificare la pas în semifinale

În manşa tur a sferturilor de finală din Liga Campionilor, Barcelona a înscris-o la scor de neprezentare pe Manchester United.

Obligată să marcheze pe Camp Nou, Manchester United a început în forţă returul cu Barcelona. Rashford îi putea aduce pe diavoli în avantaj după numai 30 de secunde. În celălalt careu, Rakitic a căzut în duel cu Fred, iar arbitrul a dat penalti. Decizia a fost întoarsă însă după analiza reluărilor. Nu a mai durat mult şi Barcelona a deschis scorul. Messi l-a umilit pe Fred şi l-a executat cu sânge rece pe De Gea. După încă patru minute, argentinianul a mai lovit o dată, cu largul concurs al portarului spaniol şi a ajuns la 10 goluri în Champions League.

Scorul putea lua proporţii până în pauză, dar Sergi Roberto l-a luat la ţintă pe De Gea din poziţie ideală. 3-0 s-a făcut după fix o oră de joc. Coutinho a marcat senzaţional de la marginea careului. Apoi Messi a fost la un pas să reuşească golul sezonului în Liga Campionilor.

În final, United a avut şansa golului de onoare. Ter Stegen a apărat incredibil, iar Barcelona - United s-a terminat 3-0. Catalanii aşteaptă acum să-şi afle adversara din semifinale, care se va decide în duelul dintre FC Porto şi Liverpool.

VIDEO | Barcelona - Manchester United 3-0
A marcat: Messi 16', 20', Coutinho 61'

ECHIPELE DE START

Barcelona: ter Stegen - Sergi Roberto, Pique, Lenglet, Jordi Alba - Rakitic, Sergio Busquets, Arthur - Messi, Suarez, Coutinho
Rezerve: Cillessen, Umtiti, Semedo, Vidal, Alena, Malcom, Dembele

Manchester United: De Gea - Jones, Lindelof, Smalling, Young - McTominay, Fred, Pogba - Lingard, Rashford, Martial
Rezerve: Romero, Dalot, Matic, Mata, Pereira, Sanchez, Lukaku

Min. 90: Ocazie imensă United! Alexis a reluat cu capul, dar ter Stegen a avut o paradă extraordinară.

Min. 67: Leo Messi se distrează! A fost aproape de a înscrie un gol din foarfecă.

Min. 61: GOL Barcelona! Reuşită superbă al lui Coutinho, ce gol!

Min. 47: Ocazie Barcelona! Messi şutează din marginea careului, dar Young respinge în corner.

Min. 45+2: Ratare imensă Barcelona! Messi s-a distrat cu Phil Jones, i-a centrat lui Sergi Roberto, care a ratat cu poarta goală.

Min. 20: GOL Barcelona! Messi şutează slab, dar De Gea scapă mingea în poartă.

Min. 16: GOL Barcelona! Messi deschide scorul cu un şut superb.

Min. 10: Penalty pentru Barcelona, după un fault al lui Fred asupra lui Rakitic. În urma consultării cu VAR, arbitrul decide să nu acorde penalty.

Min. 1: Ocazie imensă United! Rashford a fost aproape de a deschide scorul în secunda 36. Scăpat singur cu ter Stegen, neamţul a fost salvat de bară.

După victoria cu 1-0 de pe Old Trafford, Barcelona e în pole-position pentru o calificare în semifinalelel Ligii Campionilor, însă aminirea "dublei" cu PSG e încă vie pentru United. "Diavolii" au reuşit să-i elimine pe francezi în optimi deşi pierduseră în tur cu 0-2, pe teren propriu, după ce s-au impus la Paris cu 3-1.

Pogba şi Compania speră într-o nouă minune, însă misiunea de pe Camp Nou se anunţă extrem de dificilă, în condiţiile în care Solsjkaer nu se va putea baza nici pe fundaşul stânga titular, Luke Shaw, suspendat pentru cumul de cartonaşe galbene.

Mai mult, United este implicată într-o luptă umăr la umăr în campionat pentru ocuparea unui loc care să asigure calificarea în Champions League şi în sezonul viitor. De cealaltă parte, Barcelona se poate concentra fără probleme pe Liga Campionilor, în condiţiile în care catalanii au un avans confortabil în campionat faţă de locul secund, ocupat de Atletico, iar cucerirea titlului pare o simplă formalitate pentru Messi & Co.

Barcelona, cei mai buni marcatori în Champions League 2018-2019.

1. Messi - 8 goluri
2. Dembele - 3 goluri
3. Coutinho, Pique - 2 goluri

Manchester United, cei mai buni marcatori în Champions League 2018-2019.

1-3. Romelu Lukaku - 2 goluri
     Paul Pogba - 2 goluri
     Marcus Rashford - 2 goluri

LIVE: Barcelona - Manchester United, în sferturile Champions League. Echipele probabile.

• Barcelona: Ter Stegen - S. Roberto, Pique, Lenglet, J. Alba - Rakitic, Busquets, Coutinho - Messi, Suarez, Dembele
  • Manchester United: De Gea - Young, Smalling, Lingard, Rojo - Pogba, Matic, McTominay - Lingard, Lukaku, Rashford