Baschet masculin | U BT Cluj şi FC Argeş Piteşti, victorii la debutul în faza play-off a Ligii Naţionale

Baschet

Campioana U Banca Transilvania Cluj şi formaţia FC Argeş Piteşti au obţinut victorii, miercuri, în primul meci din cinci programate în sferturile Ligii Naţionale.

U BT Cluj s-a impus, pe teren propriu, în faţa echipei Dinamo Bucureşti, scor 87-68 (33-46), iar Rapid Bucureşti a pierdut, tot acasă, cu FC Argeş Piteşti, scor 76-78 (45-44). În BT Arena, campioana U BT Cluj a fost condusă copios în prima repriză de Dinamo, chiar şi la 18 puncte.

Meciul doi va avea loc vineri.

Faza play-off a fost deschisă, marţi, în seria CSM Oradea – CSM Constanţa, scor 104-78, iar a doua confruntare va avea loc joi. Ultima dispută din sferturi este programată între CSO Voluntari – CSU Sibiu, cu primele două confruntări în 14 şi 16 aprilie.

În play-off a intrat neînvinsă campioana U BT Cluj 36 puncte, urmată de CSM Oradea 32, CSO Voluntari 28, Rapid Bucureşti 27, FC Argeş Piteşti 27, CSU Sibiu 25, CSM Constanţa 25, Dinamo Bucureşti 24.

Primele patru clasate au avantajul terenului propriu în play-off. Meciurile se dispută în sistemul ”cel mai bun din cinci meciuri”, la fel ca şi semifinalele, în timp ce finala Ligii Naţionale se va disputa în şapte partide.

Afla mai multe despre: baschetu bt clujarges pitesti