Bayern Munchen a înregistrat prima înfrângere acasă, în campionatul Germaniei, după 674 de zile

Bayern Munchen

Bayern Munchen a fost învinsă, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, de echipa Eintracht Frankfurt, într-un meci din etapa a şaptea a campionatului Germaniei. Pentru bavarezi este primul eşec din acest sezon, după cinci victorii şi o remiză.

Bayern a pierdut în Bundesliga după 163 de zile, ultima înfrângere suferită fiind pe 24 aprilie, la Mainz, scor 2-1. De asemenea, acesta este primul eşec suferit, pe teren propriu, în Bundesliga, după 674 de zile. Ultima echipă care a câştigat pe terenul lui Bayern Munchen, în campionatul Germaniei, este Bayer Leverkusen, scor 2-1, pe 30 noiembrie.

Bayern a deschis scorul prin Goretzka, în minutul 29. Pentru Frankfurt au înscris Hinteregger ’32 şi Kostic ’83.

Tot duminică, Mainz a pierdut confruntarea de acasă cu Union Berlin, scor 1-2 (goluri Ingvartsen ’39 / Awoniyi ’70, ’73). În minutul 90+2, de la gazde a fost eliminat Kohr.

Afla mai multe despre: bayern munchen-bundesliga-gremania