Bayern Munchen a zdrobit-o şi pe Darmstadt. Harry Kane, un nou record în Bundesliga. A scris istorie

Bundesliga

Bayern Munchen a făcut scor cu Darmstadtm, iar Harry Kane (30 de ani) a scris din nou istorie, doborând un record de cinci decenii.

Bayern, un nou meci consistent. Kane, un alt record doborât

Bayern Munchen a învins-o, în deplasare, pe Darmstadt, scor 5-2, în etapa a 26-a din Bundesliga. Atacantul englez Harry Kane a doborât un record vechi de cinci decade.

La Darmstadt, gazdele au înscris primele, prin Tim Skarke, în minutul 28, însă bavarezii au egalat opt minute mai târziu, când a marcat Jamal Musiala, iar în minutul 45+1 Harry Kane i-a adus pe oaspeţi în avantaj.

Englezul a ajuns la 31 de goluri stagionale şi este jucătorul cu cele mai multe goluri înscris în sezonul de debut în Bundesliga. El a doborât astfel un record care fusese stabilit în urmă cu 50 de ani, de Uwe Seeler, autor a 30 de goluri pentru Hamburger SV în sezonul inaugural al Bundesligii, 1963-64.

În repriza secundă, Bayern a mai înscris prin Musiala, în minutul 64, Serge Gnabry şi Mathys Tel, obţinând victoria cu scorul de 5-2.

În clasament, Bayern e pe locul secund, cu 60 de puncte, la 7 puncte de lider, Bayer Lerverkusen, şi tot la 7 puncte de echipa de pe locul al treilea, VfB Stuttgart. Însă Leverkusen şi Stuttgart au câte un meci mai puţin jucat.

Rezultate înregistrate sâmbătă, în etapa a 26-a dn Bundesliga:

• Union Berlin – Werder Bremen 2-1 (Vertessen 50, Aaronson 52 / Weiser 63)
  • Wolfsburg – Augsburg 1-3 (Wimmer 9 / Maier 45+2, Jakic 61, 79)
  • Mainz – Bochum 2-0 (Burkardt 45+3, 71)
  • Heidenheim – Borussia Monchengladbach 1-1 (Dinkci 66 / Hack 9)
  • Darmstadt – Bayern Munchen 2-5 (Skarke 28, Vilhelmsson 90+5 / Musiala 36, 64, Kane 45+1, Gnabry 74, Tel 90+3)

Afla mai multe despre: bayern munchenbundesligaharry kane