Bayern Munchen - Lazio 2-1. Campioana Europei merge în sferturi cu o dublă victorie în faţa lui Lazio. Radu Ştefan a fost titular într-un meci arbitrat de Istvan Kovacs VIDEO

Bayern Munchen s-a calificat fără probleme în sferturile UEFA Champions League. Campioana Germaniei a trecut şi în partida retur de Lazio, scor 2-1. Lewandowski si Choupo Moting au marcat pentru germani, în timp ce Parolo a înscris pentru Lazio. Radu Ştefan a fost titular într-un meci pe care l-a arbitrat Istvan Kovacs.

Ştefan Radu a bifat meciul 400 în tricoul lui Lazio într-o înfrângere previzibilă a echipei sale. După ce câştigase cu 4-1 turul de la Roma, Bayern nu a forţat în retur, dar, chiar şi aşa, a obţinut un succes. Radu a luat un galben din partea lui Istvan Kovacs după un fault dur asupra lui Lewandowski. Polonezul şi-a trecut numele pe tabelă din penalty, după un fault al lui Muriqi la Goretzka. Meciul s-a mai animat în partea a doua. Lewa a trecut pe lângă dublă. Şutul său a loviyt bara. Abia intrat, Chupo Moting a făcut 2-0 şi a stabilit câştigătoarea partidei. În final, italienii au marcat golul de onoare. Bayern merge în sferturi, iar Lazio şi-a încheiat parcursul european în acest sezon.

LIVE Bayern Munchen - Lazio Roma 2-1 (Lewandowski 32-pen, Choupo Moting 73 / Parolo 82)

• Bayern Munchen: Nübel - Pavard, Boateng, Alaba, Hernández - Kimmich, Goretzka- Sané, Müller, Gnabry-Lewandowski
  • Rezerve: Schneller, Sule, Moting, Davies, Martinez, Musiala, Roca, Sarr
  • Lazio Roma: Reina - Radu, Acerbi, Marusic - Lazzari, Milinkovic-Savic, Escalante, Alberto, Fares - Muriqui, Correa
  • Rezerve: Strakosha, Cataldi, Patric, Hoedt, Lulic, Musacchio, Parolo, Pereira, Lucas Leiva, Immobile

Final! Bayern se califică în sferturile de finală

Min 82. GOL LAZIO! Centrare excelentă a lui Pereira, iar Parolo marchează printr-oexcelentă reluare cu capul

Min 73. GOL BAYERN! La scurt timp de la intrarea pe teren, Choupo Moting face 2-0

Min 70. Eric Choupo Moting şi Jamal Musiala sunt trimişi de Flick în teren

Min 66. Bară Bayern! Pepe Reina are noroc la şutul lui Robert Lewandowski

Min 55. Andreas Pereira şi Marco Parolo intră pe teren pentru Lazio

Min 46. Start în repriza secundă. Lewandowski, din nou aproape de gol.

Pauză: Bayern conduce cu 1-0

Min 32. GOL BAYERN! Lewandowski transformă fără probleme lovitura de la 11 m, iar Bayern trece la conducerea meciului. Golul numărul 5 pentru polonez în acest sezon de Uefa Champions League

Min 31. Penalty acordat destul de uşor pentru Bayern

Min 26. Ştefan Radu vede primul cartonaş galben al meciului

Min 21. Acţiune interesantă a oaspeţilor, dar centrarea lui Milinkovic Savic nu găseste niciun coechipier

Min 13. Prima ocazie pentru Bayern Munchen. Leroy Sane este în prim plan

Min 10. La Munchen plouă mărunt. Pare o ploaie care seamănă mai degrabă a lapoviţă

Min 1. Start în partida din Germania. Radu este titular şi bifează o bornă impresionantă

La trei săptămâni de la partida din prima manşă a optimilor de finală din Liga Campionilor, Bayern Munchen şi Lazio se reîntâlnesc în direct la Telekom Sport 1, de la ora 22:00. În meciul din tur, de la Roma, bavarezii s-au distrat cu echipa lui Ştefan Radu şi s-au impus cu 4-1 prin golurile semnate de Lewandowski, Musiala, Sane şi Acerbi (autogol).

Bayern Munchen - Lazio LIVE VIDEO, astăzi, de la ora 22:00, în direct la Telekom Sport 1

De altfel, victoria la scor obţinută pe terenul lui Lazio a fost obţinută la doar trei zile distanţă de la eşecul surprinzător suferit de Bayern Munchen în Bundesliga, scor 1-2, în deplasarea de la Eintracht Frankfurt. Bavarezii au mai legat de atunci alte trei victorii în campionat, cu Koln, cu Dortmund şi cu Werder Bremen, iar acum au un avans important în fruntea clasamentului din Bundesliga. Leipzig este la patru puncte în spatele echipei lui Flick şi este singura care lasă impresia că poate ţine pasul cu bavarezii.

De cealaltă parte, Lazio are parte de un sezon cu evoluţii oscilante. După trei înfrângeri consecutive, cu Bayern, cu Bologna şi cu Juventus, echipa pregătită de Simone Inzaghi a reuşit să se impună pe propriul teren, la finalul săptămânii trecute, scor 3-2, cu Crotone. În urma acestui rezultat, Lazio este pe locul 7 în Serie A, cu 46 de puncte acumulate în cele 26 de etape disputate.

Afla mai multe despre: bayern