VIDEO | Bayern Munchen - Liverpool 1-3. Klopp o duce pe Liverpool în sferturile Ligii Campionilor. Dublă pentru Mane

Finalista ediţiei trecute a ajuns între primele opt echipe ale Europei după ce a câştigat returul de la Munchen. În prima manşă, scorul fusese egal, 0-0.

După 0 la 0 pe Anfield Road, Liverpool a învins-o pe Bayern în Germania şi s-a calificat în sferturile de finală din UEFA Champions League. Neuer le-a dat o mână de ajutor cormoranilor la primul gol al partidei. Mane l-a driblat elegant şi a deschis scorul. Bavarezii au revenit înaintea pauzei. Matip a înscris în propria poartă şi a devenit al patrulea jucător din istoria lui Liverpool care îşi dă autogol în liga campionilor. Cu 20 de minute înainte de final, Van Dijk s-a înălţat peste apărarea nemţilor şi englezii au trecut din nou în avantaj. A fost al treilea gol înscris de olandez în ultimele patru partide. DIn acel moment, bavarezii au picat, iar formaţia lui Klopp a mai punctat o dată. Mane a reuşit dubla, iar Bayern - Liverpool s-a încheiat 1 la 3.

FINAL | Bayern - Liverpool 1-3 (Matip '39-aut / Mane '26, '84, Van Dijk '69)

Min 84 GOOOL Liverpool: Salah centrează cu exteriorul pentru Mane, minge îl depăşeşte pe Hummels, iar senegalezul îl învinge fără probleme pe Neuer, 1-3

Min 74 Ocazie Liverpool: Salah scapă spre poartă, dar este blocat în ultima clipă de Sule care îi fură mingea egipteanului chiar în momentul şutului

Min 69 GOOOOL Liverpool: Van Dijk câştigă duelul la cap cu fundaşii adveraşi şi înscrie pentru 1-2

Min 61 Ocazie Bayern: Centrare prin faţa porţii oaspeţilor la care Lewandoweski nu reuşeşte să ajungă, mingea a traversat careul de 6 m al englezilor

Min 50 Ocazie Liverpool: Salah şutează pe mijlocul porţii din poziţie bună şi Neuer intervine sigur

Min 39 GOOOL Bayern: Gazdele egalează după ce Gnabry centrează în faţa porţii iar Matip trimite mingea în propria poartă, presat de Lewandowski, 1-1

Min 35 Ocazie Liverpool: Şut al lui Robertson din unghi respins de Neuer

Min 26 GOOOL Liverpool: Mane profită de o ieşire hazardată a lui Neuer, îl fentează pe goalkeeperul neamţ şi trimite în poarta goală, 0-1

Min 25 Ocazie Liverpool: Şut al lui Firmino care ocoleşte poarta lui Neuer

Min 13 Accidentare Liverpool: Henderson are probleme la gleznă şi este înlocuit de Fabinho

Min 9 Ocazie Bayern: Şut din afara careului a lui Tiago Alcantara care se duce puţin peste poartă

Echipele de start

Bayern: Neuer - Rafinha, Sule, Hummels, Alaba - J.Martinez, Alcantara -  Gnabry, J.Rodriguez, Ribery - Lewandowski

Liverpool: Alisson - Alexander Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson - Milner, Henderson, Wijnaldum - Salah, Firmino, Mane

Jurgen Klopp se va afla din nou ca adversar pe terenul echipei pe care a întâlnit-o de cele mai multe ori în carieră. 30 de partide a jucat Klopp ca antrenor împotriva lui Bayern, iar palmaresul germanului de pe banca lui Liverpool e unul negativ: 9 victorii, 5 remize şi 16 înfrângeri. Totuşi, de menţionat faptul că 6 înfrângeri şi o remiză au venit în perioada în care Klopp o antrena pe Mainz.

• Meciul Bayern - Liverpool se vede LIVE pe Telekom Sport 1, iar golurile şi toate fazele sunt în timp real pe www.telekomsport.ro.

Fără îndoială, cea mai dureroasă dintre cele 16 înfrângeri suferite de Klopp cu Bayern e cea din finala Ligii Campionilor din 2013, când bavarezii au cucerit trofeul după 2-1 cu Dortmund.

Liverpool vine pe Allianz Arena cu o serie de 10 partide fără înfrângere în spate (5 victorii şi 5 remize), însă cormoranii sunt sub presiune în campionat, după ce au fost depăşiţi de Manchester City. De cealaltă parte, Bayern este echipa într-o revenire senzaţională de formă în campionat şi în ultima etapă a urcat din nou pe primul loc în Bundesliga, pentru prima dată după aproape jumătate de an. Bavarezii au o singură înfrângere în ultimele 18 partide, indiferent de competiţie (14 victorii, 3 remize şi o înfrângere).

VIDEO REZUMAT Liverpool - Bayern 0-0 (meciul tur)

Bayern Munchen - Liverpool, echipele probabile:

• Bayern: Neuer - Rafinha, Süle, Hummels, Alaba - Martinez, Thiago, Gnabry, James, Ribéry - Lewandowski;

• Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson - Wijnaldum, Fabinho, Henderson - Salah, Firmino, Mane;

S-au calificat deja în sferturile UEFA Champions League: Ajax Amsterdam, Tottenham Hotspur, Manchester United, FC Porto, Juventus şi Manchester City;