Bayern Munchen s-a impus în finala Campionatului Mondial al cluburilor după 1-0 cu mexicanii de la UANL Tigers

Este pentru a doua oară când Bayern câştigă trofeul, prima oară se întâmpla în 2013 după o finală cu marocanii de la Raja Casablanca. Hansi Flick este la cel de-al 6-lea trofeu cu Bayern în numai 6 luni.

Campioana din Bundesliga, Bayern Munchen, s-a impus în finala Campionatului Mondial al cluburilor cu 1-0 în faţa mexicanilor de la UANL Tigers. Formaţia lui Hansi Flick şi-a respectat astfel statutul de mare favorită la cucerirea trofeului.

Prima repriză a fost una extrem de echilibrată în care nu s-a văzut o diferenţă mare de valoare între cele două echipe. Singura fază notabilă a primelor 45 de minute a fost un gol marcat de Bayern prin Kummich, dar anulat după VAR pe motiv de offside la Lewandowski. Repriza secundă a fost una mai bună pentru campioana Germaniei şi Benjamin Pavard a marcat singurul gol al partidei în minutul 59. Acesta a înscris cu poarta goală după o eroare a portarului advers.