Belgia - Anglia 2-0. „Dracii roşii” obţin medaliile de bronz la CM 2018. Golurile lui Meunier şi Hazard au răpus Angliagalerie foto

Cupa Mondială

Belgia a cuceri medaliile de bronz la CM 2018, după o victorie lejeră în finala mică disputată împotriva Angliei, scor 2-0. Golurile „dracilor roşii” au fost marcate de Thomas Meunier şi Eden Hazard.

Este cea mai bună performanţă din istoria naţionalei Belgiei la Campionatul Mondial. Belgienii mai disputaseră o finală mică în 1986, pe care o pierdeau însă. În schimb, Anglia are acum două finale mici pierdute la Campionatul Mondial.

BELGIA - ANGLIA 2-0 (Meunier, Hazard)

ECHIPELE DE START

• Belgia: Courtois – Alderweireld, Kompany, Vertonghen – Meunier, Witsel, De Bruyne, Tielemans, Chadli, Meunier – E. Hazard, Lukaku​.
  • Anglia: Pickford – Rose, Stones, Maguire – Tripper, Jones, Delph, Dier, Loftus-Check – Sterling, Kane.

Min. 82 - GOOOOL BELGIA! Hazard aduce Belgia mai aproape de locul 3

Min. 70 - Şansă mare de gol pentru Anglia! Scăriţa lui Dier este scoasă de pe linia porţii de Alderweireld.

Min. 56 - Ocazie uriaşă pentru Lukaku. Atacantul nu reuşeşte o preluare simplă, care l-ar fi lăsat singur cu Pickford

Min. 46 - A început repriza a doua

Min. 45+2 - Finalul primei reprize. Niciuna dintre echipe nu pare interesată de rezultat, însă Belgia este cu un nivel peste Anglia

Min. 28 - Belgienii controlează jocul. Anglia a avut un singur şut pe lângă poartă până în acest minut

Min. 4 - GOOOOL BELGIA! Meunier deschide scorul la prima acţiune de poartă din meci

Min. 1 - A început meciul

Este a doua întâlnire între Belgia şi Anglia la competiţia din Rusia, după întâlnirea din ultima etapă a grupei G, când belgienii s-au impus, scor 1-0.

Belgia, care a câştigat grupa G, a mai învins Panama, scor 3-0, şi Tunisia, scor 5-2. Anglia a trecut în grupă de Tunisia, scor 2-1, şi de Panama, scor 6-1.

În optimi, Belgia a învins Japonia, scor 3-2, iar Anglia a trecut de Columbia, la loviturile de departajare, scor 4-3.

Belgia s-a impus în sferturi în faţa Braziliei, scor 2-1, iar Anglia a învins Suedia, scor 2-0.

În semifinale, Belgia a fost învinsă de Franţa, scor 1-0, iar Anglia a pierdut după prelungiri cu naţionala Croaţiei scor 1-2.

Belgia a mai jucat pentru locul 3 la CM din 1986, când a fost învinsă de Franţa. Anglia a fost campioană mondială în 1966 şi a mai evoluat în meciul pentru locul 3 în 1990, când a fost învinsă de Italia, scor 2-1.

Meciul de sâmbătă va fi arbitrat de iranianul Alireza Faghani, ajutat de Reza Sokhandan şi Mohammadreza Mansouri. Arbitru de rezervă va fi senegalezul Malang Diedhiou.

Afla mai multe despre: belgiacampionatul mondialfinala micaangliapanamatunisia