Ben Shelton a câştigat turneul de la Tokyo. Americanul, la primul trofeu ATP din carieră

Jucătorul american de tenis Ben Shelton (21 de ani) a câştigat turneul de la Tokyo, primul său trofeu ATP din carieră.

Ben Shelton, la primul trofeu ATP din cariera de jucător

Americanul Ben Shelton, locul 19 ATP, a câştigat, duminică, turneul de la Tokyo, primul său trofeu în circuitul ATP.

Shelton, în vârstă de 21 de ani, l-a învins în finala competiţiei de categorie ATP 500 pe rusul Aslan Karatsev, locul 50 ATP, scor 7-5, 6-1.

Americanul este al şaselea jucător care obţine primul trofeu în acest sezon şi primul după Lorenzo Musetti în 2022 (la Hamburg) care câştigă primul trofeu ATP la un turneu de 500 de puncte.

El va urca pe locul 15 în clasamentul mondial, cel mai bun din carieră. Shelton a început sezonul pe locul 96.

Nadal: ”Retragerea în 2024? Ar putea fi ultimul meu an”

Spaniolul Rafael Nadal a declarat că nu ştie dacă se va retrage din activitatea sportivă în 2024, el precizând că totul depinde de cum va reveni după accidentarea la şold care îl ţine departe de teren de zece luni.

Afla mai multe despre: ben sheltontenisatp