VIDEO | Betis - Barcelona 1-4. Oaspeţii răzbună înfrângerea din tur. Messi marchează un gol superb

La Liga

Barcelona s-a răzbunat pe Betis, care o învinsese în tur pe Camp Nou cu 4-3. Messi a deschis scorul cu o execuţie marcă înregistrată, din lovitură liberă. Argentinianul a dublat avantajul catalanilor în prelungirile primei părţi după o pasă genială a lui Suarez şi a ajuns la 28 de goluri în campionat.

După pauză, uruguayanul s-a distrat cu apărarea lui Betis şi a dus scorul la 3-0. În final, Loren a marcat golul de onoare al andaluzilor, dar ultimul cuvânt l-a avut tot Messi. A reuşit o bijuterie de pus în ramă şi a ajuns la trei hat-trickuri în sezonul de La Liga. S-a terminat 4-1, iar Barca are un avans de 10 puncte faţă de Atletico.

Betis - Barcelona 1-4 (Loren 82' / Messi 18', 45+2', 85', Suarez 63')

ECHIPELE DE START

Betis: Lopez - Sidnei, Bartra, Mandi - Tello, Guardado, Carvalho, Joaquin - Canales, Jese, Lo Celso

Barcelona: Ter Stegen - Alba, Lenglet, Pique, Roberto - Rakitic, Arthur, Busquets, Vidal - Messi, Suarez

FINAL

Min. 85 - GOOOOOOOOL Barcelona! Messi marchează al treilea gol al său cu o execuţie magistrală

Min. 82 - GOOOOOOL Betis! Loren reduce din handicap

Min. 63 - GOOOOOOOOL Barcelona! Suarez marchează din pasa lui Pique

Min. 46 - Start în repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 45+2 - GOOOOOOOOL Barcelona! Messi face ”dubla” în minutul doi de prelungire al primei reprize cu Betis

Min. 18 - GOOOOOL Barcelona! Messi deschide scorul după o lovitură liberă executată perfect.

Min. 1: A început partida!

Fără Ousmane Dembele şi Rafinha, FC Barcelona are deplasare grea la Sevilla, acolo unde va juca împotriva formaţiei Betis. Gazdele întâlnirii de duminică au câştigat partida tur de pe Camp Nou, scor 4-3, la capătul unui meci super spectaculos disputat în noiembrie în Catalonia.

FC Barcelona este lider în La Liga, cu 63 de puncte, 7 mai multe decât locul 2, Atletico Madrid, respectiv 12 mai mult decât Real Madrid, locul 3. Catalanii sunt în formă şi de la remiza albă de la Bilbao au câştigat toate meciurile jucate în campionat. Betis are doar două victorii în ultimele 5 meciuri jucate în campionat, iar pe teren propriu a pierdut 4 din cele 14 partide disputate în acest sezon. Ultima victorie pe Villamarin datează din februarie, atunci când Betis a învins Atletico Madrid.

• LIVE VIDEO Betis - Barcelona ONLINE şi la Telekom Sport 2 duminică de la 21:45

Duelul va fi unul foarte interesant şi la nivelul băncii tehnice. Ernesto Valverde şi-a prelungit contractul cu Barcelona, dar există zvonuri conform cărora, în cazul în care va rata câştigarea UEFA Champions League, ar putea fi înlocuit chiar de Quique Setien, antrenorul formaţiei Betis Sevilla.

O singură remiză a obţinut Betis în ultimele cinci confruntări directe cu Barca de pe teren propriu. În campionatul trecut, andaluzii au pierdut pe aceeaşi arenă cu scorul de 0-5. În 2017 au reuşit însă să smulgă un egal, 1-1. Ultima lor victorie pe teren propriu în faţa catalanilor datează din 2011, atunci când Betis s-a impus în Cupa Regelui, scor 3-1. Trupa lui Valverde vine după trei victorii în ultimele trei deplasări din campionat şi Cupă, două dintre ele pe terenul marii rivale, Real Madrid. A treia victorie s-a petrecut tot la Sevilla, dar pe Estadio Sanchez Pizjuan, la rivala lui Betis, FC Sevilla.

Setien nu va conta în acest duel pe aportul unuia dintre cei mai importanţi jucători ai săi, Junior Firpo, fundaşul lateral stânga care a marcat în partida tur.

Meciul va putea fi urmărit în direct pe Telekom Sport 2, duminică de la ora 21:45.

Formaţii probabile:

• Betis: Pau Lopez - Mandi, Bartra, Sidnei - Carvlaho - Joaquin, Canales, Guardado, Guerrero - Jese, Lo Celso
  • Barcelona: ter Stegen - Roberto, Pique, Lenglet, Alba - Rakitic, Busquets, Arthur - Messi, Suarez, Coutinho

Transmisiuni La Liga la Telekom Sport 16-17 martie