BLOG CM 2018 | Ce nebunie de meci la Rostov. Belgia o bate pe Japonia în minutul 90+4 şi merge în sferturi. Niponii au condus cu 2-0galerie foto

Cupa Mondială

Ştim deja şase naţionale calificate în faza sferturilor de finală de la CM 2018: Franţa, Uruguay, Rusia, Croaţia, Brazilia şi Belgia sunt formaţiile care au reuşit să-şi asigure prezenţa în faza următoare a turneului din Rusia.

• Reprezentativa Braziliei s-a calificat în sferturile Cupei Mondiale, după ce a învins Mexic, scor 2-0, luni, la Samara. Neymar a marcat în minutul 51, iar Firmino în minutul 89.
  • Belgia a câştigat dramatic cu Japonia, scor 3-2, la ultima fază a meciului. Niponii au condus cu 2-0, dar au fost eliminaţi în prelungirile meciului, pe contraatac.

BELGIA - JAPONIA 3-2

ECHIPELE DE START:

BELGIA: Courtois - Alderweireld, Kompany, Vertonghen - Meunier, De Bruyne, Witsel, Carrasco - Mertens, Lukaku, Hazard

JAPONIA: Kawashima - Sakai, Yoshida, Shoji, Nagatomo - Haraguchi, Hasebe, Shibasaki, Inui - Kagawa - Osako

Min. 90+4. Fluier final.

Min. 90+4: GOOOOL BELGIA! Belgienii dau lovitura în ultima secundă, după un contraatac devastator! Chadli înscrie.

Min. 90: Patru minute suplimentare.

Min. 74: GOOOL BELGIA! Fellaini restabileşte egalitatea, cu o lovitură de cap.

Min. 69: GOOOL BELGIA! Vertonghen îl învinge pe Kawashima, la o fază în care a vrut să recentreze. Gafă mare a portarului nipon.

Min. 62: Ocazie imensă ratată de Lukaku! Belgia putea reveni în joc.

Min. 52: GOOOL JAPONIA! Şoc la Rostov. Inui îl bate pe Courtois şi e 2-0 pentru Japonia.

Min. 49: BARĂ BELGIA! Hazard putea egala imediat, dar bara s-a opus.

Min. 48: GOOOL JAPONIA! Haraguchi scapă din marcajul lui Vertonghen şi îl învinge pe Courtois.

Min. 45: Pauză.

Min. 45: Courtois, la un pas de o gafă teribilă. Portarul belgian se redresează şi reţine.

Min. 25: Prima ocazie mare de gol pentru Belgia. Lukaku însă nu profită de eroarea din defensiva japoneză.

Min. 7: Start excelent de meci pentru Japonia. Niponii controlează jocul în aceste momente.

Min. 1: A început meciul.

BRAZILIA - MEXIC 2-0 (Neymar 51, Firmino 89)

Brazilia (4-2-3-1): Alisson - Fagner, Thiago Silva, Miranda, Filipe Luis, Paulinho, Casemiro, Willian, Coutinho, Neymar, Gabriel Jesus; Rezerve: Cassio, Pedro Geromel, Renato Augusto, Marcelo, Marquinhos, Danilo, Fernandinho, Fred, Firmino, Taison, Ederson.

Mexic (4-2-3-1): Ochoa - Alvarez, Ayala, Salcedo, Gallardo, Herrera, Marquez, Guardado, Vela, Hernandez, Lozano. Rezerve: Jose de Jesus Corona, Gutierrez, Jonathan, Layun, Fabian, Jimenez, Giovani, Jesus Corona, Peralta, Aquino, Talavera.

FINAL

Min. 89 - GOOOOOOOOOL Brazilia! Neymar încercă să trimiă mingea pe lângă Ochoa, dar acesta pune piciorul şi-o deviză până la nou intratul Roberto Firmino, care înscrie pentru 2-0.

Min. 75 - Ochoa este imperial în poarta Mexicului şi doar intervenţiile lui au limitat proporţiile scorului.

Min. 59 - Ocazie mare pentru Brazilia! Paulinho primeşte o pasă precisă în interiorul careului şi trimite un şut puternic, însă Ochoa intervine salvator.

Min. 51 - GOOOOOOOL Brazilia! Willian şutează excelent în faţa porţii, iar Neymar se întinte şi trimite mingea în plasă.

Min. 48 - Ocazie pentru Brazilia! Incursiune foarte frumoasă a lui Coutinho în flancul stâng. Şutul său este respins de Ochoa.

Min 46 - Start în repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 32 - Brazilia a asediat poarta mexicanilor! Jesus a trecut în două rânduri pe lângă deschiderea scorului.

Min. 25 - Neymar îşi face simţită prezenţa! Fază individuală de toată frumuseţea creată de starul brazilian. Şutul său este însă respins de Ochoa.

Min. 13 - Ocazie importantă pentru Mexic! Javier Hernandez rămâne în poziţie ideeală de a marca, dar arbitrul de margine ridică fanionul pentru ofsaid.

A început partida! Mexic a avut prima mare ocazie a meciului.

Brazilienii au terminat primii o grupă accesibilă, din care au mai făcut parte Elveţia, Serbia şi Costa Rica. În schimb, mexicanii s-au clasat pe 2 într-o grupă cu Germania, Suedia şi Coreea de Sud.

Belgia luat maximum de puncte din grupa cu Anglia, Tunisia şi Panama, iar Japonia s-a calificat graţie numărului mai mic de cartonaşe primite în grupa H, acolo unde s-au mai aflat Columbia, Senegal şi Polonia.

21:00 BELGIA - JAPONIA

• Belgia (3-4-2-1): Courtois – Alderweireld, Boyata, Vertonghen – Meunier, Witsel, de Bruyne, Carrasco – E.Hazard, Mertens – R.Lukaku
  • Japonia (4-2-3-1): Kawashima – H.Sakai, Yoshida, Shoji, Nagatomo – Hasebe, Shibasaki – Haraguchi, Kagawa, Inui – Osako

Totul despre CM 2018! Meciurile zilei, rezultate, clasamente grupe şi program complet şi cum arată optimile

Afla mai multe despre: braziliamexiccm 2018belgiajaponia