BREAKING NEWS | Ianis Hagi schimbă echipa. Transfer de milioane, după ce a dus-o pe Rangers în optimile Europa League

Ianis Hagi este la un pas de transferul definitiv în Scoţia, după ce a calificat-o aproape de unul singur pe Rangers FC în optimile de finală ale Europa League.

UPDATE 14:00 | Apar noi informaţii despre transferul definitiv al lui Ianis Hagi la Rangers. Conform Rincon Escoces, un podcast spaniol dedicat fotbalului scoţian, Rangers a luat decizia de a activa clauza de transfer definitiv pentru cinci milioane de euro şi doar o accidentare serioasă ar mai putea împiedica mutarea.

"Am primit informaţii conform cărora, exceptând o accidentare de ultimă oră, intenţia lui Rangers de a activa clauza de cumpărare a lui Ianis Hagi este totală şi clubul planifică transferul pentru vara viitoare", se arată pe pagina de Twitter a celor de la Rincon Escoces.

Ianis Hagi a avut parte de o nouă seară memorabilă în tricoul lui Rangers. După ce a ratat un penalty în prelungirile primei reprize, decarul echipei naţionale şi-a luat revanşa în partea secundă şi a oferit assist-ul unicului gol al meciului de la Braga. În minutul 61, Ianis Hagi a trimis superb pe culoar pentru Ryan Kent, care a pătruns în stânga şi l-a învins pe portarul advers.

Pasa lui Ianis Hagi i-a făcut pe fanii scoţieni să uite de penalty-ul ratat şi să ceară transferul definitiv al românului. "Fantastică finalizare din partea lui Ryan Kent, dintr-un assist grozav al lui Ianis Hagi", "Ianis Hagi este un jucător al dracului de bun", "Ianis Hagi, cu două goluri şi assist, i-a adus lui Rangers suficienţi bani pentru a-l transfera definitiv. Acum, fă asta, Rangers", au fost doar câteva dintre reacţiile fanilor scoţieni, pe Twitter, după calificarea în optimile de finală ale Europa League.

De altfel, presa scoţiană a anunţat încă dinaintea meciului că mutarea este ca şi făcută. Conform Scottish Daily Record, Rangers e încântată de Ianis Hagi, pentru care va achita 5 milioane de euro în vară, chiar dacă a trecut mai puţin de o lună de la debutul pentru echipa antrenată de englezul Steven Gerrard. Inclusiv fostul jucător al lui Liverpool a oferit câteva declaraţii superbe despre fostul fotbalist al Viitorului.

"Rangers a luat decizia în privinţa lui Ianis Hagi în mai puţin de o lună. Ianis a intrat deja în inimile fanilor lui Rangers. După ce a strălucit cu Braga, au fost voci care au susţinut că Rangers ar trebui să activeze clauza de cumpărare a jucătorului, iar acest lucru e posibil", au scris şi belgienii de la voetbalnieuws.be.

• 5 milioane de euro este cota românului, conform Transfermarkt.de
  • 8 meciuri, trei goluri şi două assist-uri sunt cifrele lui Ianis Hagi în tricoul lui Rangers

Ianis Hagi, penalti ratat şi assist la meciul cu Braga. Rangers s-a calificat în optimile Ligii Europa

Fotbalistul echipei Glasgow Rangers, Ianis Hagi, a pasat decisiv la unicul gol al meciului din deplasare cu Sporting Braga, scor 1-0, din manşa secundă a 16-imilor Ligii Europa. Hagi a ratat un penalti în prima repriză. Rangers a obţinut calificarea în faza următoare a competiţiei.

Golul a fost marcat de Kent, în minutul 61, dintr-o pasă de la Ianis Hagi.

Românul a ratat un penalti în minutul 45+1 şi a jucat până în minutul 72.

În tur, la Glasgow, scorul a fost 3-2 pentru Rangers (două goluri Hagi).

Afla mai multe despre: ianis hagi