BREAKING NEWS | Zinedine Zidane a anunţat plecarea lui Gareth Bale de la Real Madrid. Starul galez se desparte de "galactici" după şase ani

Antrenorul echipei Real Madrid, Zinedine Zidane, a dezvăluit că atacantul Gareth Bale (30 de ani) va părăsi gruparea spaniolă, transferul său fiind o chestiune de zile.

Real Madrid a fost învinsă de Bayern Munchen, duminică dimineaţă, scor 3-1, în primul meci de pregătrie disputat de "galactici" în această vară. Tolisso (15), Lewandowski (67) şi Gnabry (69) au marcat pentru campioana Germaniei, în timp ce unicul gol al spaniolilor a fost înscris de debutantul Rodrygo Goes, în minutul 84.

Gareth Bale nu a jucat niciun minut în acest meci, iar, la final, Zidane a dezvăluit că galezul nu va continua pe Santiago Bernabeu.

"Bale nu a jucat astăzi pentru că este foarte aproape să plece. Sperăm să plece curând. Dacă ar pleca mâine, ar fi mai bine. Lucrăm la transferul lui la o nouă echipă", a declarat Zinedine Zidane, la finalul meciului amical cu Bayern Munchen.

Gareth Bale pleacă de la Real Madrid după şase ani

Gareth Bale se desparte, astfel, de Real Madrid după şase ani. În 2013, galezul devenea cel mai scump fotbalist din istorie, surclasându-l pe Cristiano Ronaldo, atunci când Real Madrid a plătit 101 milioane de euro pentru transferul său de la Tottenham. În şase sezoane petrecute la Real Madrid, Bale a adunat 231 de meciuri, 102 goluri, 65 de assist-uri, dar şi numeroase accidentări. Chiar şi aşa, internaţionalul galez şi-a trecut în palmares 15 trofee cu Real Madrid.