Budescu a marcat golul victoriei pentru FCSB: ”Am câştigat meritat” Ultimele detalii despre starea sa fizică: ”Nu ştiu ce e cu mine, dar nu mă simt rău deloc”

FCSB s-a impus în faţa Chindiei, scor 1-0. Singurul gol a fost marcat de Constantin Budescu, din lovitură de pedeapsă.

FCSB a marcat din penalti la ultima fază a jocului şi s-a impus în faţa Chindiei Târgovişte. În minutul 8, de la Chindia a fost eliminat slovenul Milan Kocic. FCSB a marcat prin Budescu, în minutul 90+7, care a transformat un penalti acordat pentru un henţ în careu.

”La fotbal e presiune, dar sunt obişnuit. Mă bucur că am marcat, meciul a fost greu. Am început bine, dar după acea eliminare ne-a fost mai greu. Ei s-au apărat, noi am avut ocazii. Ăsta este fotbalul, până la urmă am marcat. Ne-am bucurat în vestiar, până la urmă ne-am descătuşat. Este un sentiment plăcut când marchezi în ultimul minut, chiar dacă trăieşti periculos. Victoria este meritată. Nu ştiu ce e cu mine, dar nu mă simt rău deloc, mă simt foarte bine. Depinde de meci, de echipa pe care o întâlnim. Antrenorul decide cine joacă şi cine nu. Este mai puţin important dacă sunt titular, important este să-mi ajut echipa să câştige puncte. Avem un singur obiectiv, acela de a câştiga campionatul şi să facem o echipă puternică pentru a ajunge din nou în grupe, în Europa” a mărturisit Constantin Budescu, la finalul meciului.

Chindia - FCSB 0-1 (Budescu-pen)

Chindia: Căbuz – T. Căpuşă (Ioniţă ’85), Celea, Iacob, Dinu (Corbu ’10) – Dulca, Kocic – D. Popa, C. Şerban, Popadiuc – Florea (Martac ’79).  Antrenor: Emil Săndoi

FCSB: A. Vlad – V. Creţu (Haruţ ’87), Vinicius, Miron, Radunovic – Ov. Popescu (Oaidă ’81), Şut (Budescu ’46), Olaru – Cordea, Keşeru (V. Gheorghe ’70), I. Stoica. Antrenor: Edward Iordănescu

Cartonaşe galbene:  Florea ‘9, Popadiuc ’25, Corbu ’82, Iacob ‘90+5 / Radunovic ’21, Ov. Popescu ’69, Olaru ’71, Budescu ’81, V. Gheorghe ‘88

Cartonaş roşu: Kocic ‘8

Afla mai multe despre: budescu