Calificare la pas pentru Simona Halep în optimi la Dubai. Victorie în două seturi în meciul cu Bouchard

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 3, a învins-o, cu scorul de 7-6 (4), 6-4, pe Eugenie Bouchard, locul 79 WTA, beneficiară a unui wild card, şi a obţinut calificarea în optimile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Dubai.

În optimile de finală, Simona Halep va juca împotriva câştigătoarei dintre dintre Lesia Ţurenko, locul 23 WTA, şi Lin Zhu, ocupanta locului 107 WTA. Prezenţa în turul al treilea este recompensată la Dubai cu un premiu de 29.695 de dolari şi cu 105 puncte WTA.

Simona Halep nu a mai jucat la Dubai din 2016. Fostul lider mondial a câştigat ediţia din 2015 a turneului din Emiratele Arabe Unite, când această competiţie era tot de categorie Premier 5.

Simona Halep - Eugenie Bouchard 7-6 (4) / 6-4

15:21 >> GAME Eugenie Bouchard. Halep urmează la serviciu pentru a închide meciul

15:19 >> GAME Simona Halep. Al doilea game alb consecutiv reuşit de fostul lider mondial

15:16 >> GAME Eugenie Bouchard. Canadianca rămâne în meci, însă jocul Simonei Halep creşte vizibil odată cu fiecare game

15:10 >> GAME Simona Halep. Fostul lider mondial continuă evoluţia de excepţie şi reuşeşte un nou game alb

15:07 >> GAME Eugenie Bouchard. Simona Halep ratează încă o minge de break şi îi dă ocazia canadiancei să rămână în meci

15:02 >> GAME Simona Halep

14:58 >> GAME Eugenie Bouchard. Simona Halep ratează două mingi de break, iar Bouchard câştigă primul game din setul secund

14:51 >> GAME Simona Halep. Fostul lider mondial închide game-ul cu o lovitură absolut incredibilă

14:44 >> Start perfect pentru Simona Halep în setul secund. Românca se impune pe serviciul adversarei şi reuşeşte break-ul

PRIMUL SET

14:38 >> La capătul unui tie-break echilibrat, Simona Halep profită de greşelile adversarei şi închide primul set după aproximativ o oră de joc

14:29 >> GAME Eugenie Bouchard. Canadianca nu greşeşte pe propriul serviciu şi trimite meciul în tie-break

14:24 >> GAME Simona Halep. Joc solid pe propriul serviciu al româncei

14:22 >> GAME Eugenie Bouchard. Canadianca îşi face serviciul fără probleme şi împinge primul set în prelungiri

14:17 >> GAME Simona Halep. Fostul lider mondial vine la un singur game distanţă de câştigarea primului set

14:14 >> GAME Eugenie Bouchard. Simona Halep ratează o minge de break, iar Bouchard profită şi se impune pe propriul serviciu

14:07 >> BREAK Eugenie Bouchard. Canadianca revine rapid în meci şi face rebreak-ul

14:05 >> BREAK Simona Halep. Fostul lider mondial reuşeşte primul break din acest meci

14:00 >> GAME Simona Halep. Românca face cel mai slab game de pe propriul serviciu, dar reuşeşte să câştige şi preia din nou conducerea în primul set

13:57 >> GAME Eugenie Bouchard. Simona Halep greşeşte multe lovituri, iar Bouchard profită şi se impune, egalând la doi în primul set

13:53 >> GAME Simona Halep. Joc excelent pentru fostul lider mondial, care se impune rapid la 0 pe propriul serviciu

13:51 >> GAME Eugenie Bouchard. Canadianca îşi face şi ea serviciul, cu ceva emoţii, se impune la 30 şi egalează situaţia în primul set

13:46 >> GAME Simona Halep. Start foarte bun de meci pentru fostul lider mondial

13:43 >> A început partida. Simona Halep este prima care serveşte

Meciul va fi al treilea de pe terenul central. Prima confruntare a zilei, Katerina Siniakova – Petra Kvitova, cap de serie 2, este programată la ora 09.00. În al doilea meci de pe terenul central vor juca Ons Jabeur (Tunisia) şi Elina Svitolina (Ucraina), cap de serie 6.

Halep a mai întâlnit-o pe Bouchard de patru ori, ultima dată la Australian Open, în 2018, confruntare în care s-a impus. Halep a câştigat trei din cele patru meciuri cu Bouchard.

Afla mai multe despre: bouchardsimona halepdubaiolarujurak