Campionatul masculin de handbal a fost oprit definitiv în Spania. FC Barcelona a fost declarată campioană

Handbal

Sezonul campionatului spaniol de handbal masculin a fost oprit definitiv de către federaţia de la Madrid din cauza pandemiei de coronavirus, cu 11 etape rămase nedisputate.

Neînvinsă în cele 19 etape jucate până la suspendarea competiţiei, Barcelona, echipă antrenată de fostul selecţioner al României, Xavi Pascual, a fost declarată campioană. Acesta este zecelea titlu consecutiv al catalanilor, al XXVII-lea din istorie.

Abanca Ademar Leon, ocupanta locului secund, a acumulat 33 de puncte, faţă cele 38 ale campioanei.

Nicio echipă nu a retrogradat, dar au promovat două formaţii, Cisne şi Villa de Aranda, astfel că la startul sezonului 2020/2021 se vor alinia 18 grupări.

Afla mai multe despre: barcelona