Canada, Cehia, OAR şi Germania, în semifinalele turneului olimpic masculin de hochei pe gheaţă

Jocurile olimpice

Naţionalele masculine de hochei pe gheaţă ale Canadei, Cehiei, sportivilor olimpici din Rusia (OAR) şi Germaniei s-au calificat în semifinalele turneului olimpic de la PyeongChang, marea surpriză a sferturilor fiind victoria nemţilor în partida cu Suedia.

Naţionala frunzei de arţar, campioana en titre, s-a impus la limită, 1-0, în faţa Finlandei, cu un gol reuşit abia în ultima repriză, tot la diferenţă de un gol câştigând şi Cehia în faţa SUA (3-2).

OAR a trecut cu un scor categoric, 6-1, de Norvegia, în timp ce Germania a câştigat la finalul un meci dramatic, cu 4-3 după prelungiri, în faţa mult mai titratei naţionale a Suediei. A fost prima victorie a Germaniei în faţa nordicilor din istoria turneelor olimpice.

Vineri, în semifinale, Cehia va juca cu OAR, iar Canada împotriva Germaniei.

Afla mai multe despre: hochei pe gheatajocurile olimpicecanadaoarrusiagermaniasurprizasferturi