Carlo Ancelotti, un antrenor fericit după ce a eliminat-o pe Chelsea: ”Vom încerca să câştigăm al 15-lea trofeu Champions League!”

Real Madrid a acces în semifinalele LC trecând în sferturi de Chelsea. Marţi seară, la Londra, madrilenii s-au impus, scor 2-0, prin golurile marcate de Rodrygo, în minutele 58 şi 80. În tur, Real Madrid a câştigat tot cu scorul de 2-0.

Tehnicianul echipei Real Madrid, Carlo Ancelotti, a declarat marţi seară, după calificarea în semifinalele Ligii Campionilor, că victoria cu 2-0 din meciul cu Chelsea este un rezultat meritat şi că este încântat de faptul că formaţia madrilenă merge mai departe în competiţie.

“A fost un meci în care chiar a trebuit să suferim pentru a câştiga. Iniţial, cei de la Chelsea ne-au creat probleme, dar ne-am descurcat. Până la urmă, am avut o prestaţie solidă. Am avut un nivel bun, am fost în special solizi pe linia de fund.

Este un rezultat meritat şi suntem absolut încântaţi. Intervenţia mare a lui Courtois a fost foarte importantă. Nu voiam ca ei să înscrie. Ar fi putut fi îngrijorător. În repriza a doua am fost mai puternici”, a spus Ancelotti.

Partidele Bayern Munchen - Manchester City, în tur 0-3, şi Inter - Benfica, în tur 2-0, se dispută miercuri, de la ora 22.00.

Afla mai multe despre: real madridcarlo ancelotti