Ce i-a transmis Edward Iordănescu lui Mario Rondon: ”Chiar i-am spus asta!” Antrenorul campioanei mai vrea jucători: ”Avem nevoie de creativitate”

CFR Cluj

CFR Cluj a învins, luni, în deplasare, cu scorul de 3-1 (1-1), echipa FC Hermannstadt, în ultimul meci al etapei a XVIII-a a Ligii I.

Pentru CFR  au marcat Chipciu '37, Debeljuh '51 şi Rondon '81, în timp ce pentru Hermannstadt a punctat Romario '33.

Antrenorul Edward Iordănescu s-a declarat mulţumit de reacţia echipei sale după pauză:  Prima parte, deşi am început cu ocazie imensă, ne-am percipitat la iniţierea contrucţiei, n-am reuşit să trecem mingea de pe prima linie pe a doua cu calitate.  Am greşit pe construcţie, am dat curaj adversarului, am transmis către noi tensiune şi a dus mai departe să ne precipităm. Eu spun că după primirea golului, singura situaţie clară a advers, ne-am trezit. Am făcut alt joc. La pauză am reglat anumite lucruri, iar în repriza a doua am fost mai aproape de ceea ce ne dorim. Am recuperat repede mingile şi am întors rezultatul. Am arătat caracter, am marcat de trei ori, puteam să o mai facem. Importante sunt punctele pentru noi”

Cel mai în formă jucător al clujenilor, Gabriel Debeljuh l-a impresionat pe Iordănescu, dar laude au primit mai toţi jucătorii campioanei: ”Debeljuh traversează o perioadă foarte bună, dar eu laud toată echipa. Mă bucur că l-am recâştigat pe Rondon, căruia chiar i-am recomandat să speculeze spaţiile din spatele liniei de fund. L-am recâştigat şi pe Lato care vine după pauză lungă, mă bucur şi pentru Alex Chipciu că a marcat”

Antrenorul campioanei a recunoscut că mai are nevoie de jucători: Eu tot aştept şi sper să vină. Avem nevoie de 1-2 jucători, eu spusesem măcar unu, a plecat Djoko, măcar doi, dar îl aştept pe primul ca să mi permit să mă gândesc şi la al doilea.  Avem nevoie de jucători, îl aştept pe primul. Avem nevoie de creativitate la mijlocul terenului. Ambii noştri interi provin din wingeri, nu prea avem soluţii. Aş remarca intrarea lui Suarez la pauză care a fost foarte bună şi a dat multă claritate jocului” a mărturisit Edward Iordănescu la finalul jocului.

FC Hermannstadt - CFR Cluj 1-3 (R. Pires 32 / Chipciu 37, Debeljuh 51, Rondon 81)

Au evoluat:

FC Hermannstadt: Cristiano - Viera, Dâlbea, I. Stoica - Măţel (Vodă '77), Addae, Romario Pires, Opruţ  (Issah '77)- Sîntean -  P. Petrescu, Joalisson (Bagaric '77). Antrenor: Liviu Ciobotariu

CFR Cluj: Sandomierski - Cr. Manea, Ben Youssef, A. Burcă, Camora - C. Deac, Itu (Soares '46), Ad. Păun (Latovlevici '88)- Chipciu (Luis Aurelio '74), Debeljuh (Rondon '74), V. Costache.  Antrenor: Edi Iordănescu

Cartonaşe galbene:  Romario '44, Joalisson '48, Addae '61, Viera '73 / Debeljuh '15, Burcă '79

Arbitri: Iulian Călin - Mircea Grigoriu, Daniel Mitruţi - Adrian Cojocaru

Observator: Cristian Nica

Afla mai multe despre: edward iordănescu