Ce recorduri a atins căpitanul FCSB, Florin Tănase, după dubla cu Clinceni! A egalat recordul lui Raul Rusescu vechi de 8 sezoane

FCSB s-a impus în faţa Academicii Clinceni, scor 2-0, graţie dublei lui Tănase, într-un meci al etapei a doua din play-off-ul Ligii 1.

Tănase a deschis scorul în minutul 26, după ce a trimis mingea cu capul în plasă din centrarea lui Creţu. Decarul FCSB-ului a făcut dubla din pasa lui Panţîru, în minutul 57.

După această performanţă, capitanul lui Toni Petrea a ajuns la 21 de goluri marcate în acest sezon şi a egalat recordul lui Raul Rusescu vechi de 8 sezoane, care a reuşit să înscrie acelaşi număr de goluri în sezonul 2012 - 2013.

2012 - 2013: Raul Rusescu, 21 de goluri

De asemenea, Florin Tănase este singurul jucător care a marcat în fiecare dintre cele 6 ediţii de play-off.

2015 - 16: 5

2016 - 17: 1

2017 - 18: 1

2018 - 19: 2

2019 - 20: 2

2020 - 21: 2

După victoria în faţa Academicii Clinceni, FCSB a urcat pe primul loc în clasamentul play-off-ului Ligii 1, cu 39 de puncte, având cu un punct mai mult decât ocupanta locului secund, CFR Cluj.

Afla mai multe despre: florin tănase