Ce reproşuri le-a făcut Ivaylo Petev jucătorilor săi după eliminarea din Cupă: ”Nu cred că i-am subestimat. Oţelulul s-a apărat foarte bine”

Antrenorul echipei Universitatea Craiova, Ivaylo Petev (48 de ani), a tras concluziile după eşecul suferit în Cupa României contra Oţelului Galaţi.

Universitatea Craiova şi-a luat rămas bun de la Cupa României. Trupa olteană a pierdut pe teren propriu sfertul de finală cu Oţelul Galaţi, scor 0-1.

Reacţia lui Petev după eliminarea Craiovei din Cupă

La finalul partidei din Bănie, Ivaylo Petev a comentat evoluţia echipei sale şi a precizat că se aştepta la mai multe pe partea ofensivă.

De asemenea, a prefaţat duelul cu FCSB din Superligă, unul ce va avea loc la finalul acestei săptămâni.

”Am creat foarte puţine situaţii, am făcut o greşeală în prelungiri care ne-a costat. Probabil, nu am meritat să continuăm. Asta e realitatea. Jucătorii au luptat, dar am creat foarte puţin.

Nu cred că am subestimat, dat am făcut puţine în atac. Poate că aceste meciuri fără înfrângere au rămas în mintea jucătorilor că o să fie mai uşor, dar ăsta e fotbalul. Noi suntem vinovaţi.

Ivan a ieşit şi din motive tactice, şi poate din cauza unor probleme medicale. Am creat câteva situaţii de joc, dar am vrut să fie mai multe. Trebuie să dăm credit şi Oţelului că s-au apărat foarte bine.

În meciul cu FCSB şi noi suntem 11, şi ei o să fie 11. Mai sunt multe meciuri din campionat. (n.r despre evoluţia lui Markovic) O să analizăm să vedem cine a jucat bine şi cine nu”, a declarat Petev, după meci.

Astfel, Oţelul Galaţi s-a calificat astfel în semifinalele Cupei României, unde se va înfrunta cu U Cluj.

Afla mai multe despre: ivaylo petevcraiovacupa romaniei