Cel mai frumos gol din faza grupelor Ligii Campionilor a fost marcat de brazilianul Neymar în partida PSG - Basaksehir

Atacantul brazilian Neymar a marcat cel mai frumos gol din faza grupelor Ligii Campionilor, a anunţat UEFA vineri.

Golul ales a fost cel marcat în minutul 21 al meciului cu Istanbul Başakşehir, scor 5-1, din ultima etapă a fazei grupelor. Neymar a înscris primul gol, cu un şut frumos, la vinclu, de la 16 metri, uşor lateral stânga, în minutul 21. Neymar a ridicat scorul la 2-0, în minutul 38, marcând cu un şut de la 8-9 metri, după o acţiune de contraatac a gazdelor.

După un minut, Bakker a trimis în poartă o minge respinsă de portarul oaspţilor, după o altă acţiune a lui Neymar. Golul a fost anulat de VAR, pentru ofsaid, dar s-a dictat penalti, pentru o infracţiune anterioară, un fault comis de portar asupra lui Neymar. Mbappe a făcut 3-0, de la la 11 metri, în minutul 42.

Neymar a înscris golul de 4-0, în minutul 50, cu un şut din afara careului mare. În minutul 57, Kahveci a şutat în Mehmet Topal şi din acesta mingea a ricoşat în poarta parizienilor, scor 4-1. Mbappe a făcut 5-1, în minutul 62, marcând fără probleme de la zece metri, după o pasă primită de la Di Maria.