VIDEO | CFR Cluj - FCU Craiova 3-2. Meci-thriller în Gruia! Petrila a lovit decisiv după ce s-au marcat patru goluri într-o repriză

CFR Cluj

CFR Cluj a câştigat cu 3-2 meciul jucat împotriva FCU Craiova 1948, în Gruia, în etapa de debut a noului sezon din Liga 1.

CFR Cluj - FCU Craiova 3-2 (Deac 11, Tahiri 12, Petrila 75 / Bauza 22, Baeten 33)

CFR CLUJ: Arlauskis - Susic, Ciobotariu, Graovac, Latovlevici - Deac, Hoban, Tahiri - Petrila, Omrani, Chipciu
Rezerve: Bălgrădean, Camora, Manea, Cestor, Rodriguez, Păun, Costache, Gîdea, Debeljuh
FCU CRAIOVA: Gremsl - Negru, Diallo, Kovacic, Huyghebaert - Asamoah, D. Albu, R. Baeten - R. Răducanu, C. Bălan, Bauza
Rezerve: R. Popa, Paramatti, Zanfir, V. Achim. V. Pop, Miuţescu, Raicea, Blidar, Da Costa Oliveira

Min. 90+4 - Final de meci. Campioana României se impune în Gruia, scor 3-2.

Min. 75 - GOOOOOOOOLLLLLLLL CFR Cluj! Petrila înscrie şi o readuce pe campioană în avantaj. Centrarea lui Camora, din stânga, e deviată excelent de Omrani, iar mingea ajunge la Petrila, care nu iartă din apropiere.

Min. 62 - CFR cere penalty! Camora pătrunde în careu din banda stângă, ajunge aproape de linia de fund, iar Negru atacă decisiv, Camora cade şi cere penalty, dar apărătorul a apucat să-şi tragă puţin piciorul. L-a atins uşor pe Camora, însă Petrescu arată doar corner.

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45+2 - Pauză.

Min. 40 - Ocazie CFR Cluj! Petrila încearcă o execuţie spectaculoasă din unghi, dar mingea trece razant cu transversala porţii lui Gremsl.

Min. 33 - GOOOOOOLLLLLLLLLL FCU Craiova! Revenire spectaculoasă pentru oltenii lui Mutu! Baeten înscrie cu capul, după un corner executat din dreapta, de Albu.

Min. 22 - GOOOOOOLLLL FCU Craiova! Bauza înscrie şi reduce diferenţă cu un şut deviat de Ciobotariu!

Min. 12 - GOOOOOOLLLL CFR Cluj! Anas Tahiri e pe fază şi înscrie cu un şut de la distanţă, după o fază în care Gremsl a blocat un şut al lui Chipciu.

Min. 11 - GOOOOOOLLLLLL CFR Cluj! Deac înscrie cu un şut din interiorul careului, dintre mai mulţi adversari. Gremsl nu a putut interveni, deşi a fost pe minge.

Min. 9 - Ocazie CFR Cluj! Omrani şutează de la marginea careului de 16 metri, cu efect, dar puţin pe lângă poarta lui Gremsl.

Min 1 - A început duelul din Gruia. FC U Craiova 1948 joacă în echipament negru.

20:44 - Avem echipele de start!

Echipele probabile:

CFR CLUJ: 87. Arlauskis - 16. Susic, 6. Graovac, 92. Cestor, 45. Camora - 28. Hoban, 21. Tahiri - 7. Păun, 8. Sigurjonsson, 11. Petrila - 22. Debeljuh

REZERVE: 34. Bălgrădean, 4. Cr. Manea, 9. Omrani, 10. Deac, 18. V. Costache, 27. Chipciu, 29. Bouhenna, 75. Gîdea, 86. D. Rusu

ABSENŢI: Burcă (accidentat), Meleke, Fofana (neconvocaţi)

ANTRENOR: Marius Şumudică

FCU CRAIOVA: 94. Gremsl - 18. Bagayoko, 25. Gajici, 4. Kovacici, 5. Huyghebaert - 16. V. Pop, 77. Asamoah, 8. D. Albu - 10. Bauza, 7. H. Viera, 17. Raicea

REZERVE: 1. Mogoşanu, 2. R. Negru, 3. Paramatti, 6. V. Achim, 9. C. Bălan, 11. R. Răducanu, 20. I. Zanfir, 24. Baeten, 44. Machado

ABSENŢI: Campagno (accidentat)

ANTRENOR: Adrian Mutu

STADION: „Dr. Constantin Rădulescu” (Cluj-Napoca)

ARBITRU: Radu Petrescu; A1: Mircea Grigoriu; A2: Marius Marica

Campioana CFR Cluj joacă al 4-lea meci consecutiv după pauza de vară. Marius Şumudică doreşte o victorie pe teren propriu pentru a începe cu dreptul actualul sezon de Liga I.

Cei de la CFR au pierdut Supercupa în faţa Universităţii Craiova, iar în Champions League s-au calificat în prelungiri, în dauna modestei formaţii bosniece Borac Banja Luka.

Pentru olteni este primul meci după promovarea în primul eşalon. Adi Mutu, antrenorul lui FCU Craiova, va debuta pe banca oltenilor chiar în Gruia, unde speră să obţină cele trei puncte.

Afla mai multe despre: cfr clujfcu craiovamarius sumudicaadi mutu