Charles Leclerc, pentru prima dată în pole position la o cursă de F1, la Marele Premiu al Bahrainului

Formula 1

Pilotul Charles Leclerc (Monaco/Ferrari) va porni de pe prima poziţie a grilei în Marele Premiu al Bahrainului, a doua etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, pe circuitul de la Sakhir. Cursa va avea loc duminică, de la 18:10, în direct la Telekom Sport 4.

Pentru Leclerc (21 de ani) este primul pole position din cariera în F1.

A încheiat calificările pe poziţia a doua colegul lui Leclerc de la Ferrari, germanul Sebastian Vettel.

Pe trei s-a clasat Lewis Hamilton (Marea Britanie/Mercedes), pe patru Valtteri Bottas (Finlanda/Mercedes), pe cinci Max Verstappen (Olanda/Red Bull) şi pe şase Kevin Magnussen (Danemarca/Haas).

Poziţia a opta a fost ocupată de Romain Grosjean (Franţa/Haas), a noua de Kimi Raikkonen (Finlanda/Alfa Romeo Racing) şi a zecea de Lando Norris (Marea Britanie/McLaren).

Afla mai multe despre: formula 1