Chelsea a câştigat derby-ul cu Manchester City. Lider nou în Premier League

Chelsea a învins-o, sâmbătă seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, pe Manchester City, în etapa a 16-a din campionatul Angliei.

N'Golo Kante a deschis scorul pentru londonezi în ultimul minut regulamentar al primei reprize, cu un şut expediat din zona punctului de la 11 metri, după o pasă ideală a lui Eden Hazard. Starul belgian a oferit şi assist-ul de la golul de 2-0, din minutul 78, doar că de această dată din corner. David Luiz a apărut la prima bară şi l-a lobat perfect cu o lovitură de cap pe cel mai scump portar al lumii, Kepa Arrizabalaga.

S-a terminat 2-0, iar Manchester City a rămas cu 41 de puncte şi a ratat şansa de a reveni pe primul loc, la capătul primei înfrângeri a sezonului. Lider este Liverpool, cu 42 de puncte, iar Chelsea completează podiumul, cu 34 de puncte.