Chelsea - Atletico Madrid 2-0. Londonezii fac pasul spre sferturile de finală! Trupa lui Tuchel nu a primit gol în 180 de minute VIDEO

Chelsea s-a calificat în sferturile de finală ale UEFA Champions League. Londonezii au tranşat şi manşa retur a dublei cu Atletico Madrid

Chelsea s-a întors după 7 ani în sferturile de finală UEFA Champions League. După 1-0 cu Atletico în turul de la Bucureşti, Ziyech a deschis scorul pentru londonezi pe Stamford Bridge. Replica lui Atletico a venit abia cu zece minute înainte de final. Şutul deviat al lui Joao Felix a ocolit de puţin poarta. La faza cornerului rezultat, madrilenii au primit lovitura de graţie. Savic a văzut roşu direct după ce l-a lovit cu cotul pe Rudiger. Chelsea a profitat şi a mai punctat o dată la ultima fază. Emerson a punctat la doar un minut după ce a intrat pe teren şi a stabilit scorul final, 2 la 0. Chelsea a devenit a treia echipă englezească din sferturi. Spania, în schimb, a rămas cu o singură reprezentantă, Real Madrid.

Chelsea - Atletico Madrid 2-0 (3-0 general)

Minutul 90+4 | Emerson face 2-0 pe contraatac şi închide tabela

Minutul 90+2 | Joao Felix se descurcă bine în careul advers însă şutul acestuia este respins peste bară

Minutul 81 | Savic vede cartonaşul roşu şi oaspeţii rămân în 10 oameni

Minutul 57 | Aproape de un nou gol Ziyech însă execuţia cu efect a acestuia este scoasă de sub bară de Oblak

Minutul 53 | Rudiger trimite în forţă pe lângă

Minutul 48 | Werner şutează din unghi însă Oblak respinge cu noroc

Final de repriză

Minutul 39 | Joao Felix încearcă un şut de la distanţă

Minutul 34 | 1-0 Contraatac pentru Chelsea finalizat cu gol de Ziyech

Minutul 26 | Spaniolii cer penalty la un duel uşor însă arbitrul nici măcar nu consultă VAR

• Rezerve: Grbic, San Roman, Felipe, Hermoso, Vrsaljko, Kondogbia, Torreira, Lemar, Herrera, Vitolo, Correa, Dembele

Chelsea e în formă bună înaintea returului cu Atletico Madrid. Echipa lui Thomas Tuchel s-a impus în trei din ultimele cinci partide, restul de două fiind rezultate de egalitate. De la sosirea managerului german, albaştrii o duc foarte bine, mai ales în apărare, dar suferă în atac. Pentru vizita liderului din LaLiga, Jorginho este suspendat şi nu va face parte din lot pe Stamford Bridge. De asemenea, Silva, Abraham si Mount sunt incerţi din cauza unor probleme medicale. În ultima etapă de campionat, Chelsea şi Leeds s-au anihilat reciproc, scor 0-0. Chelsea e pe locul 4 în Premier League, cu 51 de puncte.

Chelsea - Atletico Madrid LIVE VIDEO, astăzi, la Telekom Sport 3

De cealaltă parte, spaniolii pierd teren în lupta la titlu din LaLiga. Deşi e pe primul loc în campionat, echipa lui Diego Simeone le-a permis Barcelonei şi lui Real Madrid să se apropie de fotoliul de lider. Cu 63 de puncte, Atletico Madrid e la patru lungimi de Barca şi la cinci de campioana en-titre, Real. Pentru a obţine calificarea în sferturi, liderul din LaLiga va trebuie să iasă la atac.

Forma de moment nu le dă mari speranţe fanilor, deoarece în ultimele cinci meciuri de campionat, Atletico Madrid are două succese, două remize şi un eşec. Vestea bună este dată de faptul că Diego Simeone nu are absolut niciun indisponibil pentru meciul din capitala Angliei. În ultima etapă de campionat, Atletico Madrid nu a fost în stare să o învingă pe Getafe, chiar dacă echipa de la periferia Capitalei a evoluat în inferioritate numerică.

Afla mai multe despre: chelseaatletico madrid