Cifrele unei reprize dezastruoase la Lucerna! România, ”sufocată” de naţionala Elveţiei. 10-1 la şuturi şi o posesie zdrobitoare pentru gazde

Echipa națională

Elveţia nu i-a dat nicio şansă României, în prima repriză a meciului de la Lucerna.

Naţionala pregătită de Murat Yakin a controlat jocul din primul până în ultimul minut al primei reprize. La pauză, Elveţia a intrat cu 2-0 la vestiare, dar scorul putea fi unul mult mai drastic. Amdouni a realizat dubla şi a mai ratat ale trei ocazii mari. Atacantul lui FC Basel a deschis scorul din careu, după centrarea lui Vargas. Cu cinci minute înainte de pauză, acelaşi Amdouni a dejucat pasul greşit la offside al naţionalei noastre şi l-a driblat pe Horaţiu Moldovan.

”Tricolorii” nu au creat pericol la poarta apărată de Sommer şi au trimis o singură minge pe poartă.