Claudia Nechita, înfrângere în faţa lui Irie Sena, în sferturile de finală la box, la Jocurile Olimpice

Jocurile olimpice

În vârstă de 27 de ani, Claudia Nechita luptă cu japoneza Irie Sena, în sferturi la Jocurile Olimpice.

Sportiva Maria Claudia Nechita a ratat, miercuri, calificarea în semifinalele turneului de box din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo, la categoria -57 kilograme.

Claudia Nechita a fost învinsă în sferturile de finală pe japoneza Sena Irie, decizie 3-2.

Pentru Irie urmează o confruntare cu sportiva britanică Karriss Artingstall.

Dacă s-ar fi calificat în semifinalele programate sâmbătă, Nechita şi-ar fi asigurat o medalie.

11:30 - Înfrângere pentru Nechita! Arbitri au dictat-o învingătoare pe Irie Sena, la decizie, după ce i-au adjudecat toate cele trei reprize.

11:25 - Repriză mai echilibrată, în care japoneza Irie Sena a fost mai incisivă. Arbitri i-au acordat repriza sportivei din Japonia.

11:21 - Claudia Nechita, la conducerea meciului, a punctat mai bine decât adversara în prima repriză.

Nechita a învins-o pe somaleza Ramla Ali şi e prima femeie din România care câştigă un meci de box la JO.

Afla mai multe despre: claudia nechitaboxjocurile olimpice