CM 2018 | Anglia a învins Columbia şi va întâlni în sferturile de finală Suedia, învingătoarea din cealaltă partidă a zileigalerie foto

Cupa Mondială

Suedia şi Anglia sunt ultimele două echipe calificate în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Rusia.

• Reprezentativa Suediei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, marţi, la Sankt Petersburg, cu scorul de 1-0 (0-0), selecţionata Elveţiei.
  • Anglia s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, marţi, la Moscova, cu scorul de 4-3, la loviturile de departajare, selecţionata Columbiei, în optimile competiţiei.

LIVE BLOG | Columbia - Anglia 1-1 (Mina '90+3 / Kane '58)

ECHIPELE DE START

Columbia: Ospina; Arias, D Sanchez, Mina, Mojica; Barrios, C Sanchez, Lerma; Quintero, Falcao, Cuadrad; Rezerve: Zapata, Murillo, Bacca, Vargas, Muriel, Uribe, Diaz, Borja. Izquierdo, Aguilar, JF Cuadrado

Anglia: Pickford; Walker Stones Maguire; Trippier, Lingard, Henderson, Alli, Young; Sterling, Kane; Rezerve: Butland, Pope, Rose, Dier, Delph, Cahill, Alexander-Arnold, Rashford, Welbeck, Loftus-Cheek, Vardy

PENALTY-URI:

3-4 Bier trimite în stânga şi-l învinge pe Ospina deşi portarul Columbie ghicise colţul

FINAL! Vom avea lovituri de departajare

Min. 106 - Începe repriza secundă a prelungirilor. Anglia, obligată să forţeze dacă nu vrea să treacă prin emoţiile loviturilor de departajare.

Columbia controlează jocul în acest moment!

Min. 91 - A început prima repriză a prelungirilor!

Min. 90+3 - GOOOOOOOOL Columbia! Mina se înalţă în careul de şase metri şi trimite cu capul în plasa porţii apărate de Pickford.

Min. 81 - Ocazie mare pentru Columbia! Falcao scapă spre poarta lui Pickford, dar şutul său puternic trece mult peste poartă.

Golul marcat de Kane din penalty le-a stârnit apetitul englezilor. Aceştia au luat cu asalt poarta columbienilor.

Min. 54 - Lovitură de pedeapsă în favoarea Angliei! GOOOOOOL! Kane bate pe centru şi îi duce pe englezi în avantaj.

Min. 46 - Start în repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 45+2 - Columbia trage primul său şut pe spaţiul porţii. Pickford reţine fără dificultate.

Min. 33 - Falcao ajunge în poziţie bună de şut, dar trage dezamăgitor.

După ce a controlat partida timp de 20 de minute, Anglia s-a retras în apărare, iar acum e rândul columbienilor să pună presiune.

Min. 15 - Ocazie importantă pentru Anglia! Kane trimite periculos cu capul din interiorul careului de şase metri, dar mingea sa cade pe plasa porţii apărate de Ospina.

Min. 1 - A început partida! Columbia a avut lovitura de start.

Meciul zilei este, fără îndoială, cel dintre Columbia şi Anglia. La 20 de ani de la ultimul meci direct, câştigat de naţionala Albionului, scor 2-0, cele două naţionale luptă pentru ultimul loc în optimile de finală ale Mondialului din Rusia. Sud-americanii au obţinut o victorie esenţială în faţa Senegalului şi au terminat grupa H pe primul loc, în timp ce, în derby-ul grupei G, englezii au cedat în faţa Belgiei, scor 0-1.

Suedia - Elveţia 1-0 (Forsberg '67)

Suedia: Olsen - Lustig, Lindelof, Granqvist, Augustinsson, Claesson, Svensson, Ekdal, Forsberg, Berg, Toivonen; Rezerve: Johnsson, Olsson, Guidetti, Helander, Hiljemark, Krafth, Jansson, Rohden, Durmaz, Thelin, Nordfeldt.

Elveţia: Sommer - Lang, Djourou, Akanji, Rodriguez, Behrami, Xhaka, Shaqiri, Dzemaili, Zuber, Drmic; Rezerve: Mvogo, Moubandje, Elvedi, Embolo, Freuler, Seferovic, Fernandes, Zakaria, Gavranovic, Burki.

FINAL

Min. 90+1 - Seferovic trimite periculos cu capul, dar Olsen prinde cu siguranţă.

Elveţia a accelerat motoarele după golul lui Forsberg. Asediul la poarta Suediei.

Min. 67 - GOOOOOOOL Suedia! Forsberg trage puternic din marginea careului de 16 metri, iar un fundaş al Elveţiei deviază decisiv mingea în plasă.

Suedia nu pare dispusă să lase jocul la voia întâmplării.

Min. 48 - Ola Toivonen (Suedia) şutează din zona punctului cu var, dar trimite mult peste poartă.

Min 46 - Start în repriza secundă!

PAUZĂ

Elveţia pune stăpânire pe joc în finalul reprizei, dar nu reuşeşte să găsească plasa porţii apărate de Olsen.

Min. 28 - Ocazie mare pentru Suedia! Berg şutează foarte bine la colţul lung, dar Sommer se întinde şi respinge în lateral.

S-a mai liniştit jocul, cele două echipe duc majoritatea duelurilor la centru terenului.

Min. 8 - Berg (Suedia) scapă spre poarta lui Sommer, dar şutează dezamăgitor.

Elveţienii pun presiune pe poarta suedezilor încă din primele minute.

Min. 1 - A început partida! Suedia a avut lovitura de start.

Suedia şi Elveţia se întâlnesc în primul meci al zilei. De la ora 17:00, cele două se întâlnesc pentru a 13-a oară în istorie, însă, ultimul meci oficial dintre cele două a avut loc în 1995, când totul s-a încheiat cu o remiză albă. În acest moment, Suedia vine după victoria la scor de neprezentare în faţa Mexicului, care i-a adus şi primul loc în grupa F. De partea cealaltă, Elveţia a remizat, scor 2-2, cu Costa Rica şi a terminat grupa E în spatele Braziliei.

Afla mai multe despre: columbiacampionatul mondiarusialive blog