CM 2018, ziua 10 | Belgia - Tunisia, 5-2. Coreea - Mexic, 1-2. Rămasă în 10, Germania o învinge pe Suedia în prelungiri, 2-1galerie foto

Cupa Mondială

Trei meciuri avem astăzi la Campionatul Mondial din Rusia: Belgia - Tunisia, în grupa G, Coreea de Sud - Mexic şi Germania - Suedia, ambele din grupa F.

• Campioana mondială a trăit foarte periculos partida cu Suedia. Germania a obţinut cele trei puncte datorită golului fabulos marcat de Kroos, în minutul 90+5. Nordicii au avut o primă repriză perfectă. După ocazia uriaşă a lui Berg, Suedia a deschis scorul. Toivonen a preluat superb şi l-a executat pe Neuer, în minutul 32. Nemţii au replicat prin Gundogan, al cărui şut a fost respins de Olsen. În prelungirile primei reprize, Neuer a salvat Germania de la dezastru. Actul secund a început excelent pentru naţionala lui Low. Reus a egalat la unu. Dar scenariul din prima parte s-a repetat şi nemţii nu au mai pus probleme. S-au trezit abia după ce Boateng a fost eliminat, în minutul 82. Mario Gomez a ratat incredibil, iar Brandt a nimerit bara. Golul lui Kroos a adus victoria Germaniei cu 2 la 1.

Germania - Suedia 2-1 (Reus 48, Kroos 90+5 / Ola Toivonen 32)

GERMANIA: 1.Neuer - 3.Hector, 16.Rudiger, 17.Boateng, 18. Kimmich, 7.Draxler, 8.Kroos, 13.Muller, 19.Rudy, 9.Werner, 11.Reus
SUEDIA: 1. Olsen, - 2.Lustin, 3.Lindelof, 4. Granqvist, 6.Augustinsson, 7.Larsson, 8.Ekdal, 10.Forsberg, 17.Claesson, 9.Berg, 20.Toivonen

Min 90+5 - GOOOL Germania! Kroos nu-i dă nicio şansă lui Olsen din lovitură liberă.

Min. 81 - Ocazie pentru Germania! Werner şutează peste poartă din zona punctului cu var.

Min. 68 - Mario Gomez (Germania) s-a aflat în situaţie iminentă de a marca, dar arbitrul de margine a ridicat fanionul pentru ofsaid.

Min. 56 - Ocazie pentru Germania! Jonas Hector controlează bine balonul în interiorul careului de 16 metri, apoi şutează pe jos, dar Olsen reţine fără prea mare dificultate.

Min. 48 - GOOOL Gramania! Werner centrează foarte bine în marginea careului de şase metri, iar Marco Reus reia în plasa porţii apărate de Olsen.

Min. 46 - Start în repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 39 - Ilkay Gundogan trimite un şut puternic spre poarta Suedie, dar portarul Olsen se întinde şi respinge. Mingea sare la Muller, care trimite pe lângă poartă.

Min. 32 - GOOOL Suedia! Ola Toivonen primeşte o pasă pe culoar, preia balonul şi şutează la colţul lung de lângă Rudiger.

Min. 25 - Sebastian Rudy a părăsit terenul accidentat, după ce a primit un călcâi în figură.

Min. 12 - Ocazie importantă pentru Suedia! Berc a scăpat spre poarta lui Neuer, dar a fost faultat înainte să şuteze. Arbitrul a lăsat faza să continue.

Min. 3 - Ocazie imensă pentru Germania. Nemţii încep în forţă partida, triplă ocazie ratată de aceştia.

Min. 1 - A început partida! Suedia a avut lovitura de start.

ECHIPELE DE START:

Coreea de Sud - Mexic 1-2 (Vela 26 pen, Chicharito 66 / Son 90+2)

Min. 90+5 - Final de meci

Min. 90+2 - GOOOL COREEA DE SUD! Son Heung-Min înscrie un gol fabulos!

Min. 75 - Rafa Marquez pasează greşit spre Ochoa, iar asiaticii au o şansă uriaşă de gol

Min. 66 - GOOOOL MEXIC! Mexicanii scapă pe contraatac, Lozano îi pasează lui Chicharito, iar acesta face 2-0

Min. 58 - Ce ocazie pentru Mexic! Şutul lui Guardado e respins cu greu în corner de portarul asiatic

Min. 57 - Ocazie bună pentru sud-coreeni, Ochoa reţine mingea în doi timpi

Min. 46 - A început repriza a doua

Mni. 45+2 - Finalul primei reprize

Min. 43 - Lozano driblează trei jucători sud-coreeni, dar şutul său trece peste poartă

Min. 26 - GOOOOL MEXIC! Carlos Vela transformă cu siguranţă penalty-ul

Min. 24 - Penalty pentru Mexic!

Min. 20 - Mexicanii ţin bine de balon, însă asiaticii practică un joc extrem de agresiv, iar fiecare acţiune e oprită rapid prin fault

Min. 13 - Prima mare ocazie a meciului le aparţine sud-coreenilor. Lozano are însă o intervenţie excelentă

Min. 1 - A început meciul. Asiaticii vor avea o misiune dificilă astăzi. Nu au mai câştigat la Mondial de şapte meciuri. Ultimul lor succes datează de la turneul din 2010, împotriva Greciei.

Belgia - Tunisia 5-2
Au marcat: Hazard '6 (penalty), 51, Lukaku '16, '45+4, Bathsuayi 90
/ Bronn '18, Khazri 90+3

• Belgia (3-4-2-1): Courtois - Alderweireld, Boyata, Vertonghen - Meunier, De Bruyne, Witsel, Carrasco - Mertens, Hazard - Lukaku
  • Tunisia (4-1-4-1): Mustapha - Bronn, Ben Youssef, Meriah, Maaloul - Skhiri - Ben Youssef, Sassi, Badri, Khaoui- Khazri

Min. 90+3 - GOOOOL TUNISIA! Khazri închide tabela

Min. 90 - GOOOOL BELGIABatshuayi reuşeşte, în sfârşit, să marcheze!

Min. 82 - Batshuayi are din nou o şansă importantă de gol. Portarul tunisienilor respinge excelent

Min. 80 - Bară pentru acelaşi Batshuayi!

Min. 75 - Batshuayi are o şansă uriaşă de gol, dar mingea e respinsă de pe linia porţii

Min. 61 - Ocazie mare pentru Carrasco!. Şutul său trece puţin pe lângă poarta lui Mustapha

Min. 51 - GOOOOOOOOL Belgia! Hazard înscrie un gol după o fază superbă

Min. 45+4 - GOOOOOOOOOOL Belgia! Lukaku reuşeşte din nou "dubla", după o pasă perfectă a lui Meunier

Min. 41 - Încă o accidentare în defensiva tunisienilor. Fostul jucător al Astrei, Ben Youssef, este înlocuit de Benalouane

Min. 31 - Acţiune superbă a tunisienilor, însă Sassi trimite slab de la marginea careului de 16 metri

Min. 24 - Accidentare stupidă pentru Bronn. După golul marcat, fundaşul tunisienilor este scos pe targă, după ce s-a accidentat în timp ce a încercat să blocheze o pasă a lui Carrasco. Naguez intră în locul lui Bronn

​Min. 18 - GOOOOOOOOOOOOOOOL Tunisia! Bronn reduce rapid din diferenţă pentru Tunisia. Fundaşul africanilor a reluat perfect cu capul lovitura liberă executată de Khazri

Min. 16 - GOOOOOOOOOOOOOOOL Belgia! Lukaku finalizează un contraatac perfect al "dracilor roşii"

Min. 14 - Sassi vede primul cartonaş galben al meciului. Tunisianul a fost avertizat după ce a protestat la deciziile centralului american

Min. 6 - GOOOOOOOOOOOOOOOOL Belgia! Hazard deschide scorul din penalty. Fostul jucător al Astrei Giurgiu, Ben Youssef a fost cel care a faultat pe linia careului de 16 metri

Min. 1 - Fluier de start al centralului american Marrufo

UPDATE | Jucătorii celor două echipe au ieşit la inspecţia gazonului

UPDATE 13:50 | Echipele de start pentru Belgia - Tunisia. Meciul începe de la ora 15:00

Două dintre favoritele la câştigarea titlului mondial, Germania şi Belgia, vor evolua astăzi în cea de-a zecea zi a Cupei Mondiale din Rusia.

În primul meci al zilei de sâmbătă, în grupa G, Belgia va întâlni Tunisia, de la ora 15:00, la Moscova.

De la ora 18:00, în grupa F, Coreea de Sud va întâlni Mexicul, la Rostov.

Campioana mondială en-titre, Germania, va juca, de la ora 21.00, contra Suediei, în grupa F, la Soci.

• ​Suedia (4-4-2): Olsen - Lustig, Lindelof, Granqvist, Augustinsson - Claesson, Larsson, Ekdal, Forsberg - Toivonen, Berg

Totul despre CM 2018! Meciurile zilei, rezultate, clasamente grupe şi program complet

Afla mai multe despre: mexicgermaniacupa mondialasuediarusia