Concordia Chiajna - AFC Hermannstadt 2-0. Prima victorie pentru Concordia în acest sezon

Concordia Chiajna şi FC Hermannstadt s-au duelat în primul meci al zilei din Liga 1, în direct la Telekom Sport 1. Elevii lui Ionuţ Badea au câştigat primul meci din acest sezon, după golurile marcate de Batin şi Panait

A fost un meci şters, cu două formaţii care în prima repriză au fost lipsite de agresivitate şi energie, dar care în al doilea mitan au arătat ceva mai bine. Paul Batin a deschis scorul pentru Chiajna în minutul 38, după ce Grădinaru a obţinut un penalty pentru gazde. A fost singura fază importantă a primei reprize şi momentul care a adus-o în avantaj pe echipa lui Ionuţ Badea.

La reluare, oaspeţii au intrat cu ceva mai multă agresivitate în meci, iar în minutul 51, francezul Nkololo a ratat incredibil din şase metri. Concordia a răspuns prin Batin în minutul 62 şi mai apoi prin Gradinaru, care din poziţie ideala a ”reuşit” să trimită pe lângă poartă.

Blănaru putea egala în minutul 80, dar lovitura sa de cap a trecut peste poartă, în ciuda faptului ca golgeterul sibienilor câştigase duelul aerian şi se afla în poziţie favorabilă. 8 minute mai târziu, Concordia a închis meciul, după acţiunea lui Bawab şi primul gol al tânărului Panait în Liga 1.

LIVE VIDEO | Concordia Chiajna - AFC Hermannstadt 2-0 (Batin 37, Panait 88)

Concordia Chiajna: Alessandro Caparco - Gabi Matei, Andre Marc, Albu, Nivaldo dos Santos - Prepeliţă - Grădinaru, Marian Cristescu, Gorobsov, Deaconu - Paul Batin
REZERVE: Costache, Leca, Ivanovic, Thaer Bawab, Guessan, Panait, Bărboianu

FC Hermannstadt: Căbuz - Coman, Stoica, Dandea, Tătar - Dîlbea, Antonov - Petrescu, Chalkiadakis, Nkololo - Blănaru
REZERVE: Began, Curtean, Company, Rusu, Pîrvulescu, Ali Vega, Tsoumou

FINAL: Chiajna obţine prima victorie a sezonului!

Min 88: GOOOOOL Concordia!!! Panait îl driblează pe Căbuz şi înscrie primul său gol în Liga 1. Acţiunea a fost începută însă de Bawab, care după câteva driblinguri l-a pus la grea încercare pe Căbuz.

Min 80: Ocazie uriaşă Hermannstadt! Blănaru trimite cu capul peste poartă din 6 metri!

Min 73: Ocazie imensă Concordia! Grădinaru ratează uluitor din 3-4 metri

Min 70: Intră Bawab iese Cristescu la gazde

Min 66: Şansă de gol pentru gazde! Tânărul Panait iese în evidenţă, pasează către Cristescu, dar şutul acestuia trece peste

Min 63: Schimbări în ambele tabere! La gazde intră Panait în locul lui Deaconu, la oaspeţi Rusu în locul lui Nkololo

Min 62: Ocazie uriaşă Concordia! Gabi Matei pătrunde excelent în banda dreaptă, centrează în faţa porţii, dar Batin pune greşit piciorul şi trimite din poziţie favorabilă, peste poartă!

Min 51: Ocazie Hermannstadt! Coman a centrat din partea dreaptă, Blănaru a deviat discret şi Nkololo a ratat intervenţia decisivă din careul de 6 metri.

Min 46: A început repriza secundă! La oaspeţi a intrat Vega în locul lui Petrescu

Pauză

Min 38: Gooooool Concordia! Batin deschide scorul din penalty! Al doilea gol al sezonului pentru atacantul Chiajnei

Min 37: Penalty pentru gazde! A fost o pătrundere în careu a lui Grădinaru şi Ionuţ Stoica a faultat în careu

► 30 de minute fără entuziasm la Chiajna. Cele două formaţii duc o luptă surdă la mijlocul terenului, lipseşte agresivitatea şi mai ales, lipsesc ocaziile.

Min 27: Cartonaş galben, primul al meciului. Ilja Antonov de la oaspeţi

Min 13: Ocazie Hermannstadt! Primul şut pe spaţiul porţii aparţine sibienilor. Petrescu trage de la 20 de metri, dar portarul Caparco reţine fără probleme

Min 1: A început meciul!

Concordia Chiajna a fost urmărită de ghinion în startul noului sezon. A adunat un singur punct în primele trei etape, dar la fel de bine putea avea cinci. Cu Viitorul şi cu Mediaş, elevii lui Ionuţ Badea au primit gol în prelungiri, iar împotriva campioanei CFR au ratat egalarea în ultimele minute.

LIVE VIDEO | Concordia Chiajna - AFC Hermannstadt se joacă astăzi, de la ora 18:00, în direct la Telekom Sport 1

Echipele probabile:

CONCORDIA CHIAJNA: 16. Caparco ● 26. G. Matei, 73. Marc, 4. Leca, 22. Nivaldo ● 25. Gorobsov, 6. A. Prepeliţă ● 7. P. Ivanovici, 97. R. Deaconu, 8. R. Grădinaru ● 29. Batin
REZERVE: 99. A. Costache, 3. Albu, 14. Fota, 17. Măzărache, 18. M. Cristescu, 19. Guessan, 20. Bărboianu

AFC HERMANNSTADT: 1. Căbuz ● 91. A. Coman, 4. I. Stoica, 30. Dandea, 17.Tătar ● 5. Dâlbea, 67. Antonov ● 7. P. Petrescu, 10. Halkiadakis, 23. N’Kololo ● 89. Blănaru
REZERVE: 98. Began, 2. Biel Company, 3. Pamfile, 6. C. Pârvulescu, 9. Tsoumou, 11. Ali Vega, 14. Hergheligiu

Afla mai multe despre: chiajnaconcordiaafc hermannstadtblanaruprepelita