Cornel Dinu, necruţător după România - Coreea de Sud 0-4: "După imn trebuie să-şi dea două perechi de palme! Mi-a fost ruşine, trebuia să fie 10-0!" | EXCLUSIV

Echipa națională

În direct la Telekom Sport, Cornel Dinu (73 de ani) a comentat înfrângerea României în faţa Coreei de Sud, scor 0-4, în al doilea meci de la Jocurile Olimpice.

"Procurorul" i-a făcut praf pe elevii lui Mirel Rădoi şi a spus că, la cum a decurs jocul, meciul trebuia să se termine 10-0 pentru asiatici.

"Nu ştiu de când nu am mai văzut o aşa de mare diferenţă de capaciatte de joc. Stai cu mâna pe piept, se termină imnul şi după aia îţi dai două perechi de palme pe faţă că te-ai apucat de fotbal. După aia îţi dai dou perechi de palme, Domne de ce m-am apucat de chestia asta, că ăştia ne-au luat şi tricourile, ne-au luat tot.

Mie mi-a fost ruşine, uitându-mă la jocul acesta, că am jucat fotbal şi că după mine vin nişte compatrioţi total depărtaţi de ceea ce înseamnă minime cunoştinţe de evoluţie în acest joc. Ce om căuta noi în jocul ăsta, că ăştiau trebuiau să ne dea 10. Nenorocirea e că la noi se mimează fotbalul.", a spus Cornel Dinu, la Telekom Sport.

România - Coreea de Sud 0-4, la Jocurile Olimpice

România a fost învinsă, duminică, la Kashima, cu scorul de 4-0 (1-0), de Coreea de Sud, în etapa a doua a Grupei B a turneului olimpic. Tricolorii au jucat o repriză în inferioritate numerică, din minutul 44,

Au marcat: M.Marin '27 (a), Lee Donggyeong '59, Lee Kangin '84 (p), '90.

0-1, min. 27: Marius Marin a trimis mingea în propria poartă în minutul 27, la o centrare a adversarilor;

0-2, min. 59. Lee Donggyeong a şutat la poartă de la peste 20 de metri, V. Gheorghe a plonjat în faţa balonului şi l-a deviat la colţul scurt;

0-3, min. 84: R. Grigore l-a faultat pe Seol în careu, iar Lee Kangin a transformat penaltiul dictat de arbitru;

0-4, min. 90: Lee Kangin a înscris cu un sut de la 15 metri, din poziţie centrală.

În minutul 45+1, Ion Gheorghe a fost eliminat, el primind al doilea cartonaş galben. El îl primise pe primul în minutul 25.

România: Aioani – Ghiţă, M. Marin, 4. Paşcanu – I. Gheorghe, Ciobanu (Florescu '76), Dulca (T. Băluţă '77), Boboc (R. Grigore '64) – Sefer (V. Gheorghe '56), G. Ganea (Sîntean '56), Dobre. Selecţioner: Mirel Rădoi;

Coreea de Sud: Song Bumkeun – Seol Youngwoo, Park Jisu, Jeong Taewook, Kang Yoonseong – Lee Donggyeong (Kim Jinkyu '79), Jeong Seungwon (Jung Seungwon '46), Won Dujae, Lee Dongjun (Song Mingyu '65) – Um Wonsang – Hwang Uijo (Lee Kangin '79. Selecţioner: Kim Hakbum.

Cartonaşe galbene: I. Gheorghe '25, '45, Paşcanu '67 / Jung Seung-Won '8;

Cartonaş roşu: I. Gheorghe '45.

Arbitri: Jesus Valenzuela – Tulio Moreno, Lubin Torrealba (toţi trei din Venezuela) – Ivan Barton (Slovenia).

În celălalt meci al Grupei B, Honduras a învins, tot duminică, reprezentatova Noii Zeelande cu scorul de 3-2 (1-1).

Au marcat: Cacace '10, Wood '49 / Palma '45+1, Obregon '78, Rivas '87.

După două etape, clasamentul grupei este următorul: 1. Corea de Sud - 3 puncte (golaveraj +3), 2-3 Noua Zeelandă, Honduras - 3 puncte (0), România - 3 puncte (-3).

Afla mai multe despre: cornel dinuechipa nationalaromaniajocurile olimpice