Cristiano Bergodi, dezamăgit după un nou pas greşit făcut de Rapid: „Trebuie lucrat mult la mental! Când te mulţumeşti cu puţin, fotbalul te pedepseşte”

Cristiano Bergodi a avut un discurs dur după ce Rapid - FC Botoşani, scor 2-2.

Tehnicianul Rapidului a recunoscut că problema elevilor săi se leagă de aspectul mental, acolo unde fotbaliştii suferă, neavând mentalitate de învingători.

„Ne-am creat ocazii mari în prima repriză, dar în a doua repriză trebuia să intrăm mai agresivi, trebuia să încercăm să dăm şi al doilea gol. Apoi au venit din păcate cele două greşeli şi ne-au dat două goluri. Bine că nu am pierdut. Apoi am făcut presing sus, am încercat, am avut şi ocazia uriaşă a lui Ioniţă. Asta este, nu sunt supărat, dar e un pic frustrant, trebuie să lucrăm mult la aspectul mental.

Avem jucători buni de calitate, dar atunci când avem 1-0, trebuie să facem 2-0, 3-0, nu trebuie să ne retragem. Trebuie lucrat mult la mental, dar sunt încrezător. Eu încerc să implementez o mentalitate de învingători, să nu ne mulţumim cu puţin.

Era normal să vină o reacţie din partea adversarului, de asta noi trebuia să fim mai tare decât ei. Ne-au prins pe două contraatacuri. Vom recupera punctele. Când te mulţumeşti cu puţin, fotbalul te pedepseşte. Am pierdut două puncte astăzi”, a declarat Cristiano Bergodi la finalul meciului.

Afla mai multe despre: cristiano bergodirapidu clujsuperliga