Cristiano Bergodi, după ce a dus-o pe Sepsi în semifinale: ”E obiectivul nostru. Nu sunt ipocrit”

Formaţia Sepsi OSK s-a calificat în semifinalele Cupei României, după ce a învins, joi, cu scorul de 4-1, echipa CS Mioveni, în sferturile competiţiei.

Pentru Sepsi au marcat I. Gheorghe (54), Matei (69, 90) şi Tudorie (90+5), în timp ce pentru CS Mioveni a punctat Rădescu (75). Din minutul 45+2, CS Mioveni a evoluat cu un jucător mai puţin, după eliminarea lui Pop.

Cristiano Bergodi, antrenorul echipei Sepsi, a vorbit despre partida de azi şi despre ce urmează pentru echipa lui.

”E bine că am ajuns in semifinale, e o performanţă. Îi felicit pe băieţi pentru că am făcut un meci foarte bune. Am jucat pe contre cu ei. În general echipa s-a descurcat bine. In sfârşit am câştigat bine şi mă bucur. Am întâlnit o echipă care s-a luptat, au încercat, e o echipă care pleca cu şansa a doua, dar au încercat. Au avut agresivitate. Am riscat un pic când am luat golul lor. Am avut multe ocazii, nu avea cum să se ducă meciul în prelungiri.

Uneori ratăm mult pentru că am ratat şi în alte ocazii dar sunt bucuros. E o performanţă! În al doilea an la rând suntem în semifinale. Nu comentez fazele de arbitraj. Nu e corect. Aş fi ipocrit să zic că e play-off-ul, acolo încercăm să facem o figură frumoasă, dar aţi văzut că acolo jucăm cu echipe foarte bune. Cupa e drumul cel mai scurt, nu e uşor aici. CFR-ul are jucători foarte buni, chiar dacă joacă cu rezerve!”, a declarat Bergodi la Orange Sport.

Echipele care au evoluat:

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Ciobotariu, Tamas, Ispas, Papa (Aganovici'75 ), Rodriguez (Păun '61), Stefanescu (Safranko '75), Matei, Gheorghe, Rondon (Tudorie '61). Antrenor: Cristiano Bergodi

CS Mioveni: Greab - Sno, Balaur, Garutti, Mboumbouni, Pedroso - Pop, Lepistu (Lixandru '64), Toma - Benchaib (Burnea '72), Rusu. Antrenor: Nicolae Dică

• Primele semifinaliste s-au decis marţi şi miercuri, când UTA Arad a învins cu 1-0 FCU Craiova 1948, iar Universitatea Cluj a dispus de FC Hermannstadt, scor 2-1.

Joi va mai avea loc ultimul sfert de finală: CFR Cluj – FC Argeş (ora 21.00).