Cristiano Ronaldo a devenit cel mai bun marcator din istorie la nivel de echipă naţională! Seara contrastelor pentru lusitan: a ratat un penalty, a lovit cu pumnul un adversar, a reuşit o dublă şi a plecat din interviu

Cristiano Ronaldo (36 de ani) a avut parte de o seară a contrastelor în meciul Portugalia - Irlanda 2-1. A devenit cel mai bun marcator din istorie la nivel de echipă naţională, a ratat un penalty, a lovit cu pumnul un adversar şi a plecat de la interviul de după partidă.

Cristiano Ronaldo, cel mai bun marcator din istorie la nivel de echipă naţională! Seara contrastelor pentru starul lusitan

Cristiano Ronaldo a întors meciul Portugalia - Irlanda cu o dublă în ultimele minute ale partidei. Dubla l-a ajutat pe Ronaldo să ajungă la 111 goluri marcate pentru naţionala Portugaliei, cifra care l-a transformat în cel mai bun marcator all-time la nivel de naţională, depăşindu-l pe Ali Daei, care avea 109 goluri pentru naţionala Iranului.

În partida cu Irlanda, Cristiano Ronaldo şi-a început show-ul în minutul 15, cu un penalty ratat. Apoi s-a făcut remarcat după ce a lovit cu pumnul în faţă un adversar care i-a deranjat mingea din locul pe care o pusese acesta şi se pregătea să execute o lovitură liberă.

Golurile lui Ronaldo au venit în minutele 89 şi 90+6, ambele cu capul.

În final, Ronaldo a mai oferit un moment în care a ieşit în evidenţă. Lusitanul a plecat din timpul interviului de la finalul partidei cu Irlanda, încheiată cu scorul de 2-1.

Afla mai multe despre: cristiano ronaldoportugaliacontrastemarcatorvideo