VIDEO | CSM Bucureşti a făcut spectacol fără Cristina Neagu. "Tigroaicele", victorie la 10 goluri împotriva lui Bietigheim.

Handbal

CSM Bucureşti a învins formaţia germană Bietigheim, într-un meci contând pentru etapa a 6-a a grupelor Ligii Campionilor la handbal feminin.

Liga Campionilor: Bietigheim - CSM Bucureşti 22-32

CSM Bucureşti a revenit în cursa calificării directe în sferurile Ligii Campionilor, după ce a învins-o cu pe Bietigheim. Tigroaicele au acuzat absenţa Cristinei Neagu doar în startul partidei, când jocul a fost unul echilibrat. Fetele lui Adi Vasile s-au descătuşat pe final de primă repriză şi au intrat la cabine cu patru goluri avantaj, 14 la 10.

Principalele marcatoare pentru CSM Bucureşti au fost Martin 7 goluri, Omoregie 7, Cvijici 4.

Cristina Neagu nu s-a aflat pe teren, în urma unei accidentări la antrenamente. Ea abia revenise în lot la meciul din etapa trecută, cu FTC Budapesta, după două săptămâni de izolare ca urmare a testării pozitive la Covid-19.

Min. 30: Lazovic înscrie pe final de meci şi CSM câştigă la 10 goluri. "Tigroaicele" urcă pe primul loc în clasament.

Min. 22: Meciul seamănă mai mult cu unul de antrenament. CSM s-a desprins la 11 goluri distanţă.

CSM începe a doua repriză aşa cum a terminat-o pe prima. Carmen Martin a marcat de la şapte metri.

Min. 30: Înscrie şi Lazovic, iar CSM intră cu un avantaj de patru goluri la pauză.

Min. 25: Şapte metri pentru CSM şi eliminare la Bietigheim, după ce lui Dembele i s-a pus mâna în gât. Carmen Martin marchează.

Min. 23: Omoregie înscrie şi CSM preia din nou conducerea, dar la următorul atac gazdele egalează.

Min. 16: CSM reuşeşte să revină la conducere după ce Bietigheim a condus preţ de câteva minute.

3-3: Gol Bietigheim!

2-3: Gol CSM! Din nou Carmen Martin.

2-2: Gol Bietigheim!

1-2: Gol CSM! A punctat Crina Pintea.

1-1: Gol Bietigheim!

0-1: CSM Bucureşti! A marcat Carmen Martin.

Formaţia germană are cinci înfrângeri din tot atâtea partide şi pare a fi "Cenuşăreasa" Grupei A. A cedat acasă cu Esbjerg (26-33), Kristiansand (29-33) şi Rostov-Don (31-32), şi în deplasare cu Ljubljana (26-28) şi Metz (27-36)

LIVE VIDEO | Liga Campionilor: Bietigheim - CSM Bucureşti, de la ora 17, în direct pe Telekom Sport 1

De partea cealaltă, CSM Bucureşti are trei victorii în patru runde disputate, iar în singura înfrângere înregistrată, 25-30, pe terenul celor de la Kristiansand, nu s-a putut baza pe starul Cristina Neagu, depistată cu COVID-19. După victoriile cu Metz (31-26), Esbjerg (30-29) şi Ferencvaros (25-19).

Cele două formaţii s-au mai întâlnit în Liga Campionilor în urmă cu două sezoane, când şi-au împărţit victoriile: 32-24 pentru CSM, la Bucureşti, şi 30-28 pentru Bietigheim, la  Ludwigsburg.

Afla mai multe despre: handbal