CSM Bucureşti s-a calificat în optimile Cupei României, după ce a trecut de junioarele de la CS Marta Baia Mare. "Tigroaicele" au fost conduse la pauză!

Handbal

Echipa feminină de handbal de la CSM Bucureşti s-a impus, sâmbătă, în Sala Sporturilor "Lascăr Pană" din Baia Mare, împotriva formaţiei gazdă, CS Marta, scor 32-18, într-o partidă din faza "16-imilor" Cupei României.

Meciul nu a fost atât de uşor pe cât o arată scorul. Mai ales în prima repriză, când formaţia gazdă antrenată de soţii Marta, Ioan şi Oana, compusă în 99% din jucătoare ce nu şi-au terminat nici măcar junioratul, au jucat impecabil. La pauză, tabela arăta un surprinzător 13-12 pentru băimăirence.

Nu au fost motive de panică în tabăra "tigroaicelor". Fosta campioană a României, chiar dacă au apelat la jucătoarele care au evoluat mai puţin în acest sezon, a reuşit să-şi impună ritmul în a doua parte a meciului şi să se impună, scor final 32-18. Surprinzător sau nu, cea mai bună marcatoare a meciului a fost pivotul Crina Pintea, fosta câştigătoare a Ligii Campionilor, cu 7 goluri.

Cea mai bună marcatoare a gazdelor a fost Selena Damian, în vârstă de 18 ani, cu 6 reuşite.

Afla mai multe despre: handbal