CSM Oradea, a doua semifinalistă a Ligii Naţionale de baschet masculin

Baschet

Campioana en-titre la baschet masculin, CSM Oradea, s-a calificat joi, în deplasare, în semifinalele Ligii Naţionale, după ce a învins formaţia BCMU Piteşti, cu scorul de 93-87 (27-30, 63-63, 78-78), în urma a două reprize de prelungiri, în cea de-a treia partidă din cinci programate în sferturile competiţiei.

În primele două partide, echipa orădeană a câştigat pe teren propriu cu 81-77 şi 74-73, astfel că are 3-0 la general şi se califică în semifinale.

Tot joi se va disputa şi al treilea meci dintre Dinamo Bucureşti şi CSU Sibiu, 0-2 la general, după 75-81 şi 82-91 în primele două confruntări.

În semifinale s-a calificat încă de miercuri echipa U Banca Transilvania Cluj, care a adunat 3-0 cu Steaua Bucureşti (71-68, 72-64 şi 69-66).

Ultima semifinalistă va fi decisă din confruntarea SCM Timişoara – SCM Craiova, unde scorul general este de 1-2 (71-69, 72-88, 78-90), iar partida a patra este programată vineri.

Semifinalele se vor disputa tot în cinci partide.