CSM Oradea s-a calificat în semifinalele LEN EuroCup

Sporturi

CSM Oradea s-a calificat în semifinalele LEN EuroCup la polo, după ce a pierdut, sâmbătă, cu scorul de 8-10 (1-3, 2-3, 3-2, 2-2), partida retur din sferturile de finală, disputată în deplasare cu echipa spaniolă CN Mataro.

Potrivit site-ului oficial al orădenilor, Alex Popoviciu şi Vlad Dragomirescu au marcat de câte două ori, în timp ce Vlad Georgescu, Nichita Ilisie, Ramiro Georgescu şi Ferenc Czenk au înscris câte o dată pentru formaţia oaspete. De la gazde, Grummy Guimaraes a avut trei reuşite.

În meciul tur, disputat la 30 octombrie, CSM Oradea s-a impus cu 12-9.

CSM Oradea a câştigat dubla cu CN Mataro cu scorul general de 20-19. Astfel, formaţia bihoreană se califică pentru a doua oară în ultimii ani între cele mai bune patru echipe din LEN EuroCup.

CSM Oradea a început sezonul în Liga Campionilor, dar nu a reuşit să se califice în faza grupelor şi, potrivit regulamentului, a continuat direct în sferturile de finală ale EuroCup.

Afla mai multe despre: csm oradeapolo