Cu cât e mai “vechi”, cu atât e mai bun! Un atacant brazilian a reuşit să înscrie un gol crucial la 39 de ani

Brazilianul Nene, fost la Monaco şi PSG, a adus, duminică, victoria echipei lui Fluminense, în meciul cu Bahia, scor 1-0, în etapa a XV-a a campionatului brazilian de fotbal Serie A.

Nene, 39 de ani împliniţi la 19 iulie, a marcat în minutul 72 din penalti, după ce tot el a obţinut lovitura de pedeapsă. Nene a fost titular şi a rămas pe teren până în minutul 86, când a fost schimbat de Luiz Henrique, în vârstă de 19 ani.

În această ediţie a campionatului, Nene a marcat de şapte ori, de patru ori din penalti, fiind pe locul al cincilea în clasamentul golgheterilor.

Deşi nu a jucat în echipa naţională, el a evoluat la cluburi importante ca Santos, Mallorca, Alaves, Celta Vigo, Espanyol, AS Monaco, PSG şi West Ham United.

Din 2015, Nene a revenit în ţara sa natală, jucând la Vasco da Gama, Sao Paulo şi, din vara anului 2019, la Fluminense.

În urma victoriei cu Bahia, Fluminense a urcat un loc, până pe 5, cu 24 de puncte, la şase puncte de liderul Atletico Mineiro, care are însă un meci mai puţin.

Afla mai multe despre: nenefluminensepsgmonaco