Cu cine va juca Simona Halep în finala turneului de la Praga. Palmaresul întâlnirilor directe

Jucătoarea Elise Mertens (Belgia), locul 23 WTA şi cap de serie numărul 3, s-a calificat în finala turneului de categorie WTA International de la Praga, după ce a învins-o, sâmbătă, în semifinale, cu 7-5, 7-6 (4), pe sportiva cehă Kristyna Pliskova, locul 69 WTA. Ea este adversara Simonei Halep din finală

Mertens a fost condusă în tie-break cu 4-1, dar a câştigat apoi şase puncte la rând şi s-a impus după o oră şi 57 de minute.

Ea va juca în ultimul act cu Simona Halep, locul 2 WTA, invingătoare în faţa Irinei Begu, locul 82 WTA.

Calificarea în finală este recompensată cu un premiu de 14.000 de dolari şi cu 180 de puncte WTA. Câştigătoarea va primi 25.000 de dolari şi 280 de puncte WTA.

Halep are 3-1 în întâlnirile directe cu sportiva belgiană, ultima având loc în acest an, la Australian Open, în optimi, scor 6-4, 6-4.

Jucătoarea belgiană i-a "furat" un trofeu româncei, după 3-6, 6-4, 6-3, în finala ediţiei 2019 a Qatar Open.

Simona Halep s-a mai întâlnit de două ori cu Mertens, câştigând cu 6-1, 6-2, în sferturi, la Roland Garros şi cu 6-0, 6-3, în optimi la Madrid, ambele în 2018.

Afla mai multe despre: elise mertenssimona halep