Cum arată acum clasamentul WTA după ce Simona Halep a pierdut 785 de puncte la Madridgalerie foto

Simona Halep

Simona Halep a fost eliminată în faza sferturilor de finală la Madrid de Karolina Pliskova, după ce anul trecut reuşea să câştige acest turneu. Sportiva noastră a pierdut astfel 785 de puncte în ierarhia WTA.

Simona nu va pierde însă primul loc, însă avansul său faţă de Wozniacki s-a redus la 425 de puncte. Ambele sportive au fost eliminate deja de la Madrid, la fel ca Muguruza, ocupanta locului 3.

Top 3 va rămâne neschimbat, însă Karolina Pilskova şi Caroline Garcia atacă locurile 4 şi 5. Dacă va câştiga turneul, jucătoarea din Cehia va acumula peste 6.000 de puncte, ceea ce înseamnă că diferenţa faţă de Muguruza va fi una infimă.

Astfel, sunt toate şansele să avem schimbări importante în clasamentul WTA după Roland Garros, turneu ce va lua startul pe 28 mai. Până atunci mai avem turneul de la Roma, de asemenea pe zgură.