"Cum Dumnezeu a putut să facă asta?" Monica Niculescu a abandonat la Miami, dar o minge salvată de româncă l-a făcut pe comentatorul englez să exulte

Monica Niculescu, locul 70 WTA, venită din calificări, a abandonat partida cu americanca Sloane Stephens, lcoul 12 WTA şi cap de serie numărul 13, la scorul de 6-7 (1), 6-3, 4-0, pentru câştigătoarea US Open, în turul al treilea al turneului de la Miami.

În primul set al confruntării, Monica a fost protagonista unei faze de excepţie. Jucătoarea din România a pus o scurtă, ajunsă în ultimul moment de Stephens, care a trimis la rândul său în corpul adversarei. Niculescu a eschivat foarte bine şi a reuşit un voleu incredibil, care i-a adus punctul.

"Aşa ceva e ridicol. Monica Niculescu a reuşit cumva să facă acest voleu. Efort excelent şi pentru Stephens, care a ajuns la scurtă, dar cum Dumnezeu a putut să facă această lovitură? E minunat", a spus comentatorul englez al meciului.

La 0-1 şi 0-3 în setul trei, românca a primit îngrijiri medicale, dar nu a mai putut rămâne pe teren decât un ghem, retrăgându-se după ceva mai mult de două ore şi jumătate de joc.

Afla mai multe despre: tenis femininmonica niculescuwta,